Oca
22

Duygulara Seslenen Mükemmel Bir Kompozitör; Basil Poledouris

Yazan YariAydin 0 Yorum / 628 Kez Görüntülendi

 

Bu hafta müzik kutusu sekmesinde bizi kah ilkel çağların yenilmez savaşçısına kah uzay böceklerine karşı savaşan gelecekten bir askere kah da katledilip insanlığı çalınmış bir robota dönüştüren, başlıkta belirttiğimiz gibi duyguların  tercümanı olan efsane bir kompozitörü ağırlıyoruz; Basil Poledouris. Tahmin edeceğiniz gibi efsanenin bugün değineceğimiz parçaları Conan The Barbarian, Starship Troopers, Robocop  filmlerinden geliyor. İsterseniz lafı fazla uzatmadan hep birlikte biraz kulaklarımızın pasını silelim, tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.

YarıAydın

 

İlk parçamız 1982 yapımı “Conan The Barbarian” filminin ana teması olan “Anvil Of  Crom”.

 

 

İkinci parçamız yine aynı filmden geliyor, “Riders Of Doom” . Filmdeki efsane baskın sahnesinin de soundtracki olan bu bölümün, parçada birkaç kez tekrarlanan ve 03.24-03.30 arasında en olgun halini bulan sekansı, baskına gelen atlıların çekildiği CGI öncesi sinema tarihinin büyük planlarından birine eşlik edip hepimizi koltuğa çivilemişti.

 

 

Şimdiki parçamız ise benim kişisel favorilerimden olan 1987 yapımı “Robocop” filminin insanı hem duygulandıran hem de hırslandıran soundtrack albümünün ana teması.

 

 

Son parçamız ise 1997 yapımı “Strship Troopers” filminin insanlar için müthiş bozgununa eşlik eden “Klendathu Drop”, parça adrenalin sınırlarını zorlayan yapısı ile izleyicideki intikam hissini ibre dışına çıkarmakla kalmıyor, 15 dakika sonra olacaklar hiç olmamış gibi her dinleyişte aynı hissi vererek inanılmazı başarıyor, dinliyoruz.

 

 

 

Kategori: müzik kutusu

Yorum Yaz