Oca
22

Birkaç Film Üzerine/Sizin İçin Derledik…

Yazan Xibalbá 0 Yorum / 1.031 Kez Görüntülendi

Merhaba,

Kurgunun baş döndüren, akıl sınırlarını zorlayan dünyasından selamlar,

Hollywood yine boş durmuyor diyerek yazımıza başlayalım. Önümüzdeki birkaç ay içersinde gösterime girecek ve fragmanlarının amaçlarına ettiği kaliteli hizmet sonrası bizleri merak ve heyecan içinde beklemeye alan birkaç filme biraz yakından bakmak istiyoruz.

İlk sırada eski bir dost var. Neo ve arkadaşları ve ajan Smith ve Zion… Evet, Matrix ile başlıyoruz;

 

Matrix

 

Sinema tarihinde bir köşe başı kapmış olan serinin, devamı için iki yeni film çekileceği konuşuluyor. Yakın bir zamanda Keanu Reeves ve Wachowski kardeşlerin bir öğle yemeğinde buluşarak yeni proje hakkında konuştukları duyumlar arasında. Ayrıca, Wachowski kardeşlerin James Cameron ile görüşüp çekim kalitesinin benzersiz olması konusunda, aynı zamanda 3D teknolojisinin olumlu ve olumsuz tarafları hakkında konuştukları ve devam filmlerinin yeni bir teknoloji ile çekilmesi ile ilgili fikir alışverişinde bulundukları söyleniyor.

Tabi ki bu duyumlar milyonlarca Matrix tutkununu fazlasıyla heycanladırıyor 🙂 Garanti gişe hasılatı istiyorsanız…

 Bakalım gelecek neler gösterecek?

 

Not: Diğer filmlerin aksine  filmin vizyon tarihi belirsizdir.

Pacific Rim

Guillermo del Toro yine ses getirecek bir yapımla karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Pacific Rim  sinema sektöründe Transformers formatında yeni bir çığır açıp, kült filmler arasına adını yazdırabilir. Filmin ilham kaynağı ise Francisco Goya’nın; “The Colossus” tablosu 🙂 Başrollerde genellikle oynadıkları filmlerde yardımcı oyuncu rollerinide görmeye alıştığımız isimler var. Bu da Del Toro farkı olsa gerek. Filmin müzikleri ise Iron Man ve Game of Thrones’tan tanıdığımız  Ramin Djawadi’ye ait…

Bazen boyut önemlidir 🙂

Oblivion

Oblivion senaryosu ve görsel efektleri ile iddialı bir yapım olacağa benziyor. Aynı adlı çizgi romandan uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda yine çizgi romanın yaratıcılarından Joseph Kosinski oturuyor. Kosinski, Tron Legacy filmiyle rüştünü ispat etti diyebiliriz. Başrollerde Tom Cruise, efsane oyuncu Morgan Freeman ve Andrea Riseborough var.

Konusu ve oluşturulan atmosfer fragmandan çıkıp bizleri yakalıyor.

After Earth

Ve tanıtacağımız son filmimiz; After Earth. Yönetmen Shyamalan’ın ya tamam ya devam filmi diyebiliriz. Zira kendisi başarasız sonuçlar elde ettiği son projelerinden dolayı sinemaseverler tarafından pekte haz edilmeyen yönetmenler arasına adını yazdırmış durumda. Film ise gelecekte insan oğlunun farklı gezegenlerde yaşadığı ve dünyayı geride bıraktığı bir zamanda geçiyor. Cypher Raige yani Will Smith ve oğlu Kitai Raige (Jaden Smith)-Ne kadar ironik değil miJ?- dünyaya yolculuk yaptıkları sırada gemileri arızalanıyor ve burda kıyasıya bir yaşam mücadelesine giriyorlar. Umarız Will Smith faktörü ile Shyamalan bu sefer Şeytan’ın bacağını kırar 🙂

Kategori: sinemaloji

Yorum Yaz