Nis
20

Bizden Bir Epiğin Efsane Melodileri; Çağrı

Yazan YariAydin 0 Yorum / 1.096 Kez Görüntülendi

 

Merhaba sevgili kurgusal.net takipçileri. Bugün müzik kutusunda, ülkemizde de pek çok defa gösterilen ve İslamiyet’in doğuşu hakkında neredeyse tekel kurmuş epik bir filmin mükemmel melodilerini sunuyoruz sizlere; evet Çağrı Filmi’nin Soundtrack Albümünden bahsediyoruz.

1977 yılında yapımcılığını ve yönetmenliğini Mustafa Akkad’ın üstlendiği film, her bakımdan birinci sınıf olarak ele alınmış ve özellikle oyuncu seçimiyle dikkatleri çekmişti. Hepimizin tanıdığı Anthony Queen’in yanında yine döneminin önemli isimlerinden Irene Papas’ın da başrollerini paylaştığı filmin az bilinen yönü ise, filmin müziklerinin 2 kez Oscar kazanmış bir besteci olan Maurice Jarre’a teslim edilmiş olmasıydı. 1963’de Arabistanlı Lawrence ile ve 1966’da ise Doktor Jivago ile altın heykelciğe uzanan Jarre, Çağrı filmi ile de 1978’de Oscar’a aday gösterilecek ama ödülü Yıldız Savaşları’nın kompozitörü John Williams’a kaptıracaktır. Jarre’ın 1985’de A Passage To India ile bir kez daha ödülü kucakladığını not düşerek, Çağrı filminin bizi bizden alan melodileri ile başbaşa bırakıyoruz sizleri.

YarıAydın

İlk parçamız “The Message / Çağrı” melodiyi hepiniz tanıyacaksınız sanıyorum.

 

 

İkinci parçamız “Hegira / Hicret”. Tema, durumun hüznünü o kadar başarılı vermiş ki takdir etmemek mümkün değil. Yine Jarre çölün engin genişliğini de temaya sığdırmayı başarmış görünüyor.

 

 

Üçüncü temamız “The First Martyrs / İlk Şehitler”. Bu temanın trajik ilk bölümünün bitişi olan 49. saniyesinden sonrası Bedir Savaşı sekansında kullanılan kısım. Savaşın aksiyonu temaya bir kez daha aynen yansıtılmış.

 

 

Son temamız ” Entry To Mecca / Mekke’ye Giriş”, gergin ve güçlü bir başlangıçtan sonra epik bir finalle son bulan temamız bizim de finalimiz oluyor, tekrar görüşmek üzere, esen kalın.

 

 

Kategori: müzik kutusu

Yorum Yaz