May
22

Blizzard Sözünü Tutar mı Dersiniz? World Of Warcraft: Warlords Of Draenor

Yazan nomananocry 1 Yorum / 3.154 Kez Görüntülendi

 

O geliyor !!!

World Of Warcraft yeni bir eklenti paketi ve yeni heyecanlarla geliyor. Oyunu dünya üzerinde oynamış ve hali hazırda oynayanların belkide en çok arzu ettiği eklenti paketi Warlords of Draenor olarak geliyor… Nedenini söylemeye bile gerek yok sanırım. Son paket Mist of Pandaria ile iyice yozlaşan ve ciddiyetini kaybedip sadece eğlence olmaktan öteye geçemeyen WOW serisinin bu eklenti ile kendini yenilemesini bütün oyuncular merakla ve istekle bekliyor.

World of Warcraftın beşinci ek paketi Warlords of Draenor hakkındaki ilk bilgiler, Blizzard Entertainment’ın kendi bloglarında paylaşılmaya başlandı. Bu bloglarda çoğu temel bilgilere ulaşabiliriz. Soru cevap olarak detay ve ipuçlarının verildiği siteden oyunu anlatmaya çalışalım.
Draenor’un vahşi ormanlarında ve savaş izleriyle örtülü düzlüklerinde, Azeroth’un kahramanları gizemli Draenei şampiyonlarnın ve kudretli Orc clanlarının savaşlarının arasına girecekler ve Grommash Hellscream, Blackhand ve Ner’zhul ile birlikte kılıçlarını konuşturacaklar. Oyuncular bu istenmedikleri topraklarda müttefiklerinin yardımına koşacak ve Iron Horde’un aşılması zor zafer silahlarına karşı umutsuz bir savunma yapacaklar veya kanlı savaşlarla parçalanmış dünyalarının kendisini tekrar ettiğini izleyecekler. 

Warlords


Soru : Warlords of Draenorun anahtar özellikleri nelerdir ? 

Warlords of Draenorun yeni özelliklerinden bazıları şunlar:

Vahşi bir dünya keşfedin : Draenor’un düşmanlık saçan dünyasını keşfedin, orc ve draenei ırklarının ana yurtlarını, oluştuğundan itibaren, ve Warcraft tarihinin merkezinde bulunan tüm yeni bölgelerde maceraya sürüklenin.

Kendi askeri garnizonuzu inşa edin: Draenor’daki kendi kalenizi istediğiniz gibi inşa edin, hükmedin ve genişletin. NPC takipçileri toplayarak ham madde toplayın ve görevlerinizi yerine getirin.

Anında 90 level’a yükselin: Bir karakterinizi seçerek Draenorda maceraya hazır hale getirin, öncekilerden daha kolay şekilde arkadaşlarınızla yeni içeriğin tadını çıkarmaya başlayın.

Yeni oyuncu karakter düzenlemeleri : Karakter modelleri ve animasyonları Warcraftın var olan birçok oynanabilir ırkında tekrar düzenlenecektir.

Level 100’e: 100 level’a kadar olan maceranızda yeteneklerinizi güçlendirin.

… Ve fazlası: Raidlerde (baskın) , Scenariolarda (senaryo), Battlegroundlarda (savaş alanı), Dungeonlarda (zindan), Challenge (meydan okuma) Modlarda ve fazlasında maceraya atılın. Hangi türden oyun tarzını seviyorsanız, yeni maceralar sizleri bekliyor.

Soru: Garnizon nasıl işliyor, ne türden takipçiler ve geliştirmeler var ?

Draenorda kendi bölgenizi oluştururken ve Iron Hordeye karşı savunmanızı kurarken, her oyuncunun kendi askeri garnizonunu kurması ve yönetmesi gerekecek, düzenlenebilir kale sizlerin kişisel operasyon üssünüz gibi olacak. Görevleri tamamladıkça ve kendi tarafınıza dostlar kazandıkça, garnizonunuz gelişecek ve birkaç seçenek arasından hangisini istiyorsanız ona göre kalenizi genişletebileceksiniz. Ayrıca garnizonuza katkısı olacak NPC lerle tanışıp, onlardan yardım alabileceksiniz.
Örnek vericek olursak, görev sırasında zindandan kurtarılmış bir madenci sizin için çalışabilir ve maden kaynaklarını toplayabilir. Destansı bir savaşçı görevleriniz sırasında emirleriniz doğrultusunda sizlere yardımcı olabilir ve değerli hazinelerle dönebilir. Diğer karakterler görevler sırasında kendi hikayelerini genişletebilirler veya sizleri kendi maceranıza değer katacak yerlere götürebilir. 

Garnizonuzu genişletmeye gelince, kendi üssünüzü kurup görevlere daha fazla takipçi gönderebilirsiniz, bir bölgede yeni askerler eğitebilirsiniz, veya bir revirde yaralı dostlarınızı daha hızlı zamanda iyileştirebilirsiniz. Bunların yerine bir demir ocağı inşa edebilir ve bir demirciyi işe alabilirsiniz, bu sayede yeni tasarımlar öğrenebilir ve değerli kaynaklar üretebilirsiniz (günlük cooldown gibi). Ayrıca arkadaşlarnızını kendi üssünüze davet edip kaynakları takas edebilirsiniz.

Soru : Draenor’da hangi yeni bölgeleri araştıracağım ?
Bu ek paket oyuncuları Draenoru parçalanmadan ve World Of Warcraft oyuncularının adını Outland olarak bildikleri halinden daha geçmişe götürüyor. Bu bölgelerden bazılarının isimleri tanıdıkken, bu bölgeleri yeni paket için tekrardan düzenliyoruz. 

Draenor’un bölgelerine genel bakış şöyle: 

Frostfire Ridge: Karlarla örtülmüş boş bir arazi ve çok yüksek volkanların arasında, Frostwolf clanının kahramanları ve Horde’lar birleşerek işgalcileri kendi ana yurtlarına geri itecek. 

Shadowmoon Valley: Ay ışığının vurduğu tepelerde, draenei kutsal Karabor tapınağında Alliance’lar ile birleşerek Horde’lar ve Shadowmoon clanına karşı hayatta kalma savaşı verilecek. 

Gorgrond: Çöl kanyonlarının dehlizlerinde , dev zırhlı silahlarının Blackrock clan tarafından kurulduğu cephanelik Draenorun tamamının üzerine gönderilmek üzere. 

Talador: Kuşatma gölgelerinin altında olan Shattrath Şehrinde, Auchenai Soulpriestleri sayısız draenei ruhunun olduğu Auchindounda, korkunç şeytani tehlikeden korunmak için devamlı güvenli bir bölge arayacak. 

Spires of Arak: Gücünün zirvesinde , muhteşem arrakoa tepelerine ulaşılmaya çalışılacak, ulaşıldığında merhametsiz Shattered Hand orcları ve kanatsız afarozlar aşağıda kalacak. 

Nagrand: Nagrand’ın bereketli tepelerinde yer yüzüne çıkmış çıkıntılarının arasında, kanlı Warsong clanının kurt binicileri bir tehtid olarak kalacak. 

Tanaan Jungle: Devasa ormanın içinde Bleeding Hollow clanı ve kara portal yapım aşamasında. Iron Horde birlikleri Azeroth istilasının hazırlıklarını yapmakta.

p1_40313230805327

Soru: Neden herkese level 90 karakter boostu veriyorsunuz ?

World of Warcraft hızlıca büyüyor ve bu günlerde oyuncular oyunla öncekilerden daha farklı şekilde karşılaşıyorlar. Bazıları keşiflerin ve level atlamanın eğlenceli olduğunu düşünürken, diğerleri raidlerin zorluklarını seviyor. Birçok kişi arkadaşlarıyla oynamaktan keyif alıyor, nerede olursa olsun. Bizlerin esas hedefleri, Warcraft oyuncularını hızlıca güçlendirmek ve ilgilendikleri oyun tarzına çabucak adapte edebilmek, herkese 90 level karakter vermek bunu mümkün kılıyor. 

Yeni oyunculardan aldığımız yaygın bir geri bildirimde, son içeriğe hızlıca yetişebilmeyi ve yüksek seviyedeki arkadaşlarıyla birlikte oynamak istediklerini fark ettik. Scroll of Resurrection ve Recruit a Friend sistemleri oldukça popüler olsada, her yeni pakette bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Oyunculara istedikleri karakteri hemen 90 yapabilme imkanıyla, umuyoruzki giriş engellerini ortadan kaldırır ve herkes çabucak warcraft macerasını yaşamaya başlayabilir, ne zamandır warcraft oynadıklarının önemi olmaksızın.

Soru: Bir süredir warcraft oynuyorum 90 level karakterle ne yapmam gerektiğini bilecek miyim ?

Ek paketin başlarında, oyuncular Draenordaki orc birlikleriyle mücadele verirken bir tanıtım tecrübesine tanık olacaklar. Bu açılış kısmında, yeni ve oyuna dönen oyuncular, kendi ırklarının başlangıç bölgesi içeriğine girmeden önce hızlıca öğrenme fırsatı bulacaklar tıpkı death knight başlangıcında olduğu gibi. Ayrıca yeni eklediğimiz Proving Grounds özelliği sayesinde, oyuncular dungeonlarda nasıl tank, heal ve dps yapabileceklerini bu yalnız ortamda öğrenebilirler

Soru: Son paketteki level 90 karakter güncellemesi nasıl işleyecek ?

Paket alınan bölgelerde, Warlords of Draenor paketini alan her oyuncuya karakterlerini hemen 90 yapma hakkı verilecek. Bu hak, paket yayınlandıktan sonra kullanlabilecek. Hangi karakteri hemen boostlayacağınıza hemen karar vermenize gerek yok. 1 level bir karakter açarak hemen 90 özelliğini kullanabilirsiniz. 90 level olan karakter aynı zamanda kendisine uygun gear seti (yardımcı setle birlikte) alacak. Bununla ilgili detayları vermeye devam edeceğiz.
Paket alınmayan bölgelerde (Çin, Kore ve Tayvan), henüz bir karar vermemiş olsakda ilerleyen günlerde detay ekleyeceğiz. Aynı zamanda hedefimizin aynı olduğunu belirtmek isteriz “ Oyuncuların hemen Draenor’da oynama fırsatı”.

Soru: Neden ırklar tekrar düzenleniyor ? Kendimi ayna karşısında tanıyabilecek miyim ? 

Warcraft paketlerini ve içeriğini yayınlarken, oyunculardan gelen geri bildirimler bazı eski modellerin ve animasyonların artık yeni karakter modellerinin kalitesini yakalayamadığı yönündeydi. Bu paket oyuncuları orcların ana vatanına götürürken, sadece orcları değil, diğer tüm ırkları düzenlemek harika bir adımdı. Biliyoruzki, çoğunuz mevcut karakterinizin görünümüne önem veriyorsunuz, bu sebeple her ırkın ikonik özelliklerini ve kişiliğini güncelleyeceğiz. Şu an hâlâ hangi ırkların paket sonunda hazır olacağı üzerinde çalışıyoruz, ama hedefimiz warcraftın ilk sekiz orijinal ırkının hepsini, mümkünse Draenei ve Blood elfleride düzenlemek.

61D4C12AE0FEA6B5B4C135279BCF28E5                       A82F33CF5261C1708953FDE300677887

Soru: 90 dan 100 e kadar ne türlü ödüller kazanacağım ?

Warlords of Draenor yeni bonus sistemiyle birlikte geliyor. 91 den 100 e kadar her seviyede, karakterler ana büyülerine ve yeteneklerine büyük ve kalıcı bir boost alacak. (Örnek olarak Fire Mage Pyroblast ile +50 damage veya Scorch ile +30 damage boostu alabilir). Oyuncular ayrıca level 100 e ulaştıklarında yeni talent tierleri açacaklar, tüm sınıflar için üç farklı yetenekten birisini seçebilecekler.

Soru: Dungeon, raid ve scenario ile ilgili planlar nelerdir ?

Açılış için 6 tane yeni 5 oyunculu dungeon planlıyoruz, ayrıca Blackrock Spire’ın klasik halini tekrar düzenlemeyi düşünüyoruz. Hedeflerimizden bir tanesi, oyunculara seviye atlama dungeonlarıyla birlikte son seviyede eğlenecekleri dungeonlar sunmak. Bu paket ayrıca challenge mod ile oyunculara transmogrify (şekil değiştirmek ) için benzersiz silahlar ve eşyalar verecek. Ayrıca birkaç tane senaryo ve heroic senaryoda hazırlamayı düşünüyoruz. 

Raid olarak, başlangıçta iki raid ve ayrıca yeni world bosslar düşünüyoruz. Aynı zamanda oyunculara raid için farklı seçenekler sunmayı düşünüyoruz. (5.4) güncellmesindeki 4 farklı seviyeye ek olarak, Flexible Raid seviyesini normal seviyeye indirgemeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili bilgiler, ilerleyen zamanlarda verilecek.

Soru: World PvP ile ilgili bizleri neler bekliyor ?

Warlords of Draenor ile yeni bir world pvp bölgesi eklenecek. Bu bölgede Horde ve Alliance birlikleri stratejik bir kaleyi almak için mücadele verecekler. Bu yeni bölge, raid gibi instance bölgesi olacak, bu sayede daha iyi performans ve daha dengeli PvP deneyimi sunulacak. Ayrıca yeni PvP ye bağlı arayüz güncellemeleri planlıyoruz. Bu güncelleme, oyuncuların görevlerini, takım arkadaşlarıyla iletişim kurmasını kolaylaştıracak, aynı zamanda arena ve rated battlegroundlardaki düşman seçilebilirliğini daha kolay ve anlaşılır yapacak.

Soru: Mesleklerle ilgili neler var ?

Hedeflerimizden bir tanesi, var olan meslekleri daha çok birbirini bütünleyecek ve birbilerine entegre edecek bir güncelleme yapmak . Bunun sonunda, baraka karakteri mesleği için büyük bir rol oynayacak. Tıpkı çiftliğin cooking mesleğinde büyük rol oynaması gibi, ancak daha büyük değişikliklerle.

Soru:Oyuncular Draenorda görev yaparken onları neler bekliyor ?

Oyuncuların Mists of Pandariada en çok hangi tür içeriklerden ve görevlerden hoşlandıklarıyla ilgili geri bildirimler aldık ve buna göre yeni pakette kendimize bir yol çizeceğiz. Hedefimiz oyunculara beklemedikleri ve eğlenceli deneyimler yaşatmak, aşina oldukları görevlerden uzakta tutarak yeni deneyimler ve keşifler katmak.

Soru: Var olan statlarda bir değişiklik yapacak mısınız ?

Hedeflerimizden bir tanesi, yeni pakette oyunculara eşyaları bulması ve toplaması için daha eğlenceli bir ortam yaratmak. Bunu aklımızda tutarak, oyuna yeni eğlenceli statlar ekleyeceğiz, Hareket hızı ve bölme gibi, ki bu oyunculara ekstra hasar verme ve çevredeki oyunculara ekstra heal(iyileştirme) yapma gibi fırsatlar verecek. Ek olarak oyuncuların pek eğlenceli bulmadığı bazı statları oyundan çıkarmayı düşünüyoruz, Hit ve Expertise gibi. Aynı zamanda zırh eşyalarıyla ilgili güncellemelerde yapıyoruz, bu sayede zırhlar diğer sınıflar arasında daha rahat paylaştırılacak. Detaylı bilgiler daha sonra verilecek.

Soru: Grafiklerle ve minimum sistem gereksinimleriyle igili bir güncelleme olacak mı ? 

Evet . Garnizon sistemi ve karakter modellemelerindeki güncellemeyle birlikte grafik motorunda birkaç iyileştirme yapmayı düşünüyoruz. Aynı zamanda var olan bazı sistemleri gözden geçirerek grafiksel ve performans açısından iyileştirmeyi düşünüyoruz. Detaylı bilgiler daha sonra sitemizde verilecek.

Soru cevap şeklindeki bu tanıtımdan edindiğim ilk izlenim, Blizzard’ın son paketten itibaren oyuncuların isyanlara dönüşen geri bildirimlerini dikkate alıp aksiyona geçmiş olması oldu. Gereksiz kullanılmayan talent, skill ve özelliklerin silinmesi, neredeyse oyunun başlangıcındaki worldboss’lara yakın canlara sahip kahramanlarımızın canlarının tekrardan eski seviyelere yakın bir seviyeye indirgenmesi, raidlerdeki mücadelelerin uzun ve sıkıcı olmaktan ziyade stratejik ve aklı kullanmaya yönelik zorlaştırılması, önceki paketten kalma çok kolay gelişimin (silah zırh vs. ) biraz daha zorlaştırılması ve yüzlerce set kasma gerekliliğinin ortadan kalkması, ve garnizon sistemiyle oyuncuların oyuna bağımlılığının sürekli (çevrimiçi olma) hale getirilmesi ve gelişmeye zorlanması gibi…

Gelişimler ve değişimler kulağa çok hoş gelse de benim ve birçok oyuncunun en çok merak ettiği konu her oyunda olduğu gibi World Of Warcraft’ıda sadece ticarete dönük geliştiren Blizzard’in bundan vazgeçip geçmeyeceği ? Şöyle ki neredeyse oyunun iki aylık ücreti kadar satılan mount (binek yaratıklar) ve petlerin (evcil hayvan) varlığı ve sürekli artması oyuna getirilen inanılmaz bir yük ve görüntü kirliliği olması,  özellikle ülkemizdeki aylık oyun ücretinin son zamanlarda ülkedeki koşullara göre iyice pahalı hale gelmesinin önüne geçilmesi ve sabit bir kura bağlanması gerekliliği gibi…

Çok yakında piyasaya çıkacağı duyurulan eklenti paketine hazırlıklara, hali hazırdaki Mist Of Pandaria oyununa yamalar yapılarak başlandı. Her çıkaracağı oyunu önce reklama, söylentiye, beklentilere ve çok iyi bir yaygaraya ve bazen de hayal kırıklığına dönüştüren (örneğin DIABLO III. İçin on yılı aşkın bir zaman oyuncuları bekletmesi gibi…) Blizzard, umuyoruz ki bu oyunda bunu gerçekleştirmez ve bizi çok bekletmez… Ama tanıyorsak Blizzard’ı, çok da güzel bekletir…

Siteden sürekli yamalarla gelişim ve ayrıntılar gelmeye devam ediyor. Item, PvP, BG, raid vs. detayları gibi. Oyunun tamamının netleşmeye yakın olduğu zaman tekrar bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Şimdiden herkese keyifli oyunlar….

Kaynak: http://eu.battle.net/wo…Con_2013_FAQ-30_10_2013

 

Kategori: oyun sahası

1 Yorum

  1. polibius_x diyor ki:

     Bravo nomananocry. Güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık. 

Yorum Yaz