Çağdaş Kompozitörler Serisi-1.3: Yaşayan Bir Klasik Müzik Dehası; Hans Zimmer

Bunu Paylaşın

Bu hafta müzik kutusu sekmemizde günümüzün en dominant film müziği kompozitörü Hans Zimmer’in son dönem eserlerini paylaşıp, büyük ustaya veda ediyoruz. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan birbirinden güzel bu eserlerin keyfini çıkarmaya başlayalım, iyi bir dinleti olması dileğiyle.

İlk parçamız Hans Zimmer’in James Newton Howard ile birlikte hazırladığı 2008 tarihli “Batman: The Dark Knight / Batman: Kara Şövalye” filminin soundtrackinden geliyor; “Like A Dog Chasing Cars / Arabaları Kovalayan Bir Köpek Gibi”. Güçlü temposu ve yer yer askeri melodileri ile dinleyicilerde adrenalin patlamasına yol açan bu temanın ve albümün 2009 yılında Grammy ödülüne uzandığını belirtelim.

İkinci parçamız, Hans Zimmer’in sadece güçlü melodilerin kompozitörü olmadığına dair her dosyamızda verdiğimiz örneklerin bu dosyadaki yansıması olacak. Guy Ritchie‘nin, Victoria İngiltere’sinin kült kahramanı Sherlock Holmes‘un 2009 tarihli uyarlamasından geliyor. “Discombobulate/Didik Didik Etmek”. Parçanın adı ne kadar esere uyguna kendisi de o kadar uygun. Hans Zimmer’i çağımızın en dominant soundtrack kompozitörü yapan şey de burada kendini bir kez daha gösteriyor; eserin ruhunu müziğe dökebilmek.

Sırada, Dan Brown’ın çok satanlar listelerini altüst eden ikinci romanı “Angels & Demons / Melekler ve Şeytanlar” kitabının yönetmen Ron Howard  tarafından 2009’da aynı isimle beyazperdeye aktarılan filmi var. Gözlerinizi kapattığınızda zaman ve mekan mefhumunu kaybedebilirsiniz, hep birlikte dinliyoruz; 503.

Hans Zimmer’in Sattelite ödülleri başta olmak üzere birçok ödül kazanmasını sağlayan bir albümüne geçiyoruz şimdi de: Christopher Nolan’ın 2010 tarihli “Inception /Başlangıç” filminin soundtrack albümü. Filmin rüya atmosferinin duygusal bileşeni “Time/Zaman”ı beğenilerinize sunuyoruz.

Bugünkü ve aslında Hans Zimmer ile ilgili tüm dosyamızı bir başka Christopher Nolan filmi olan 2014 yapımı “Interstellar/Yıldızlararası” ile kapatıyoruz. Evrenin büyüklüğüne yakışır bir yükselişle ayrılıyoruz huzurunuzdan; “No Time For Caution/Temkine Zaman Yok”.

Esen kalın.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 0 / 5. Oylama sayısı: 0

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir