Kas
25

Duygusal Bir Polisiye Senaryo – Gece Görüşü 5

Yazan YariAydin 1 Yorum / 959 Kez Görüntülendi

 

Savaş artık kapıda sevgili kurguseverler, düşmanın içine dahil olmayı başaran kahramanımız onlarla yüzleşme fırsatını da buluyor. Gece Görüşünde nabızların hızlanmaya başladığı 15, 16, 17 ve 18. sahneleri beğenileinize sunuyorum. Hepinizi iyi eğlenceler.

YarıAydın

 

Sahne 15 . Dış – Gündüz  –  Meydan

 

Mehmet’in sadece kolu çekilir, kolunu sallayarak yürümektedir. Kolunu kaldırır saate bakar sadece saati görünür saat 16.48’dir. Kolunu indirince kamera yavaş yavaş yükselir ve Mehmet’i bir bütün olarak çekmeye başlar. Aynı anda Mehmet bir mağazaya arkasını dönüp beklemeye başlar (bel çekim) kafasını sağa sola çevirir,  saatine tekrar bakar sonra ellerini arkada bileştirir, daha sonra da sıkılır ellerini cebine koyar.

Bundan sonra kamera yolu çekmeye başlar sağı solu tarar oldukça kayıtsızdır, ancak kaymaların birinde geçtiği küt saçlı bir kızı görünce aniden geri döner ve kızı takip etmeye başlar, kız bir mağazada takılınca kamera da durur sonra yavaşça ona yaklaşmaya başlar tam o sırada kız arkasını döner ve kamera durur sonra da kaldırımı ve yolu çekmeye başlar.

Kamera tekrar Mehmet’e döndüğünde Mehmet yere bakmaktadır, bir eli cebinde diğeri burnundadır, burnundaki eli hafifçe titremektedir. Kız karşıdan karşıya geçip yanından geçerken Mehmet gözlerini kaldırıp ona çok kısa bir bakış atar. Kız tamamen geçince de gözünü çok sıkıca kapatır. Sonra kızı arkasından gözüyle izler . Bu sırada bir el kadraja girip Mehmet’in omzuna konur.

…….. – Çok gecikmedim ya…

Mehmet – Yok ben de yeni geldim zaten.

Ussein Mehmet’in gözlerinde bir boşluk olduğunu fark edip bakışlarını odaklayınca…

Mehmet – Hadi ilk günden geç kalmayalım .

Der ve hızla yürümeye başlar ilk hareketinde Ussein’in omzuna da çarpmıştır. Ussein bir anlam veremez , biraz bakıp , neyse ne der gibi ağzını buruşturup arkasından hafif koşmaya başlar

Ussein – Bekle , daha bir saat var…

Sahne kararır.

 

Sahne 16 . İç – Gece  –  Klüp

 

Bir adam Mehmet ve Ussein’i karşısına almış konuşmaktadır.

………. –  Haftada altı gün çalışacaksınız, 18.00-04.00 arası, silahınız var mı ?

Ussein – Hayır

………. – Ya senin ?

Mehmet- …………….

Ussein – O Bulgar, onun da silahı yok.

………. – İyi,silah ayarlayın bunlara. Benim adım Mahmoud sizin adınız ne ?

Ussein – Benim adım Ussein arkadaşımınki de Iordan

Mahmoud – İyi (ayağını yere birkaç kez vurup kafasını aşağı yukarı sallarken silahlar gelir , silahlar Ussein ve Mehmet’e verilir). Alın bunları , iş dışında taşımayın, leşi var bunların. Bunun ne işi var burada peki ?

Ussein – Kaçak

Mahmoud – Bak o kötü, suçu ne ? (Mehmet’e bakar)

Ussein – Cinayet

Mahmoud – Sen ona sor o söylesin

Ussein – What’s your guilt

Mehmet/Iordan – Murrderr

Mahmoud – Good. (Ussein’e döner) kapıya çıkın , damsız , kimseyi almayın , bir şey olursa içeriye haber edin. Müşteri önünde tatsızlık çıkartmayın.

Sahne kararır.

 

Sahne 17 . İç – Gece  –  Klüp

 

Sahne “İki ay sonra…” yazısıyla açılır, Ussein ve Mehmet, gizli kimlikleri nedeniyle aralarında biraz kırık bir İngilizce konuşmaktadırlar. Adamın biri içeri girmek için Ussein’e dil dökmektedir. Ussein de reddetmektedir, adam hırçınlaşsa da Ussein dinlemez, en son adam söverek gider. Ussein omuzlarını kaldırarak Mehmet’e döner gülümser. Mehmet de karşılığında gülümser.

Tam bu sırada klubün önünde havalı 2 araba durur. Önce öndeki aracın içindekiler iner ve arkadaki araca yaklaşırlar.  Daha sonra da arkadaki aracın şoförü iner. Şoför önünü ilikleyip aracın sağ arka kapısını açar dışarı alımlı bir kadın çıkar tam bu sırada aracın ön koltuğundan iyi giyimli bir adam iner. Şoför bu sefer aracın sol arka kapısını açar oradan da yine hoş bir kadın çıkar şoför daha dikelerek ve saygıyla beklerken de bir adam… Daha sonra etraflarında korumalar olmak üzere adam iki kolunu iki kadının omzuna atarak klube doğru yürümeye başlar.  Mehmet inanılmaz bir dikkatle bakmaktadır. Grup yanlarından inerken ön koltuktaki adam Ussein’e bakarak “ne bakıyosun lan dingil” der. Grup gülerek içeri girer.

Ussein – He swore at me right ? (Bana küfretti değilmi ?)

Mehmet/Iordan – Wasn’t big deal , you know who he was ? (Ağır birşey değil, kim olduğunu biliyor musun ?)

Ussein – Is he ? (Yoksa)

Mehmet/Iordan – Yes , him (Evet o)

Ussein– So it begins huh ? (Sonunda başlıyoruz ha ?)

Mehmet/Iordan – Allah’a şükür.

Ussein – Yes, yes… (Evet)

Daha sonra araçların şoförleri yanlarına gelir , adamlar Tunusludur , ateş sorarlar, Ussein ateş verince sigara yakıp içmeye başlarlar, iki grup birbiriyle ilgilenmez. Sahne kararır.

 

Sahne 18 . İç – Gece  –  Klüp

 

İçeriden bir görevli – Ussein, Iordan buraya gelin

İkili içeri yürümeye başlar bu sırada sarı odaların introsu çalmaktadır, içeri yavaş çekim ama normal sesle ortamı gözlemleyerek girerler, konuşma, çatal , kaşık , müzik, bağırış sesleri gelmekte ve her adımda artmaktadır.  Sahnede dansöz, etrafta konsomatristler, masalarda kadınlarla oturan adamlar  vb. klasik bir ortam vardır. Sonra Bouzid’in masasına gelirler. Masada Bouzid’den başka, Tayfun, Mahmoud ve 4 kız vardır. Her üç mafya liderinin başında da özel korumaları bulunmaktadır. Diğer korumalar daha uzaktadırlar. Bu Mehmet ve Ussein’in Bouzid’i ilk görüşleridir.

Mahmoud – Öpün bakalım Bouzid Bey’in elini, kendisi buranın sahibidir.

Her ikisi de öper sonra önlerini ilikleyip karşısında dururlar.

Mahmoud – Iordan (Bağırır ve güler diğerleri de gülerler)

Bouzid – El öpenleriniz çok olsun (bir yudum içkisinden çeker) demek yeni çocuklar sizsiniz ? Hanginiz Ussein ?

Ussein – Benim efendim

Bouzid – (Mehmet’e döner) Iordan da sensin demek ha.  Kız gibi de uzatmış saçlarını, ipek gibi…

Mahmoud – Kestirelim hemen

Bouzid – Yok kalsın güzel çocuk yakışmış.

Tayfun- (Konuşulan kulağına tercüme edilince korumasına) Bak karı gibi uzatmış hakkaten , biz de yok uzatamıyoruz tabi. (Bouzid’e döner Türkçe olarak) Zaman azalıyor bir an önce bitirelim şu işi artık.

Bouzid – (Arapça) Hele bir dur gemiyi ayarlayalım gerisi kolay

Der ve içkisinden bir yudum daha alır, bu sırada cümle Tayfun’a çevrilir Mehmet dikkat kesilmiştir. Ama Bouzid elinin tersiyle çıkın işareti yapar

Tayfun – (Türkçe olarak) Gemiyi ne zaman bulabilirsin

Mehmet arkasını dönmüşken birden masaya geri döner ve Bouzid’in ellerine dalar öpmek için

Bouzid – En fazla 15 gün içinde (bu sırada elini öpen Mehmet’in yanağına vurup) vay Iordan be helal olsun sana

Bu sırada Mehmet onu değil tercümanı dinlemektedir ve süreyi öğrenir. Ve o da Bouzid’e gülerek önünden çekilip dışarı çıkmak için ayrılır. Dışarı çıktıklarında Ussein’e şoförleri oyala gibi bir hareket yapar. Ve hızla otoparka doğru hamle yapar.

Ussein – Selamünaleyküm , sigaram bitmiş sizde var mı ?

Şoförler – Aleykümselam, al bakalım.

Kamera Mehmet’e geçer arka planda Ussein’le şoförler konuşmaktadır. Bekçi klübesinin altından geçer ve aracı arar kısa sürede bulur ve kapısını açar. İçeri girer bir süre kalır , bu arada içeride hareketleri görünmektedir. Ara sıra ön tarafa da uzanmaktadır. Bu sırada şoförlere iyi akşamlar diye bağıran Ussein’in sesini duyar, arka kapıdan çok hızlı çıkar kapıyı kapatır mendille siler ve şoförler ona doğru yürürlerken kaybolur. Tam o sırada klubün arka kapısından Tayfun ve grubunun çıkışı görülür. Kamera daha sonra yukarıdan onların arabalarına binmesini ve arabaların da hareketini çeker arabalar kadrajdan çıkınca kamera yavaş yavaş alçalır ve bir başka arabanın arkasına saklanan Mehmet’i çeker. Son olarak araba farlarının yansıması yüzünden geçer ve sahne kararır.

——————————————————————-

Bu haftalık da bu kadar, haftya görüşmek dileğiyle , hoşçakalın.

 

 

Kategori: kelimelerin gücü

1 Yorum

  1. hks diyor ki:

    tam bi polisiye olmus bu bolumler..hks

Yorum Yaz