Fantastik Edebiyatın Ana Karakterleri-4; Büyücüler

Bunu Paylaşın

Bugün, bir süredir ara verdiğimiz bir resim galerisi serisine dönüş yapıyoruz. Fantastik evrenlerde yaptığımız karakter yolculuğunda şu ana kadar ırkları incelemiştik. Ancak, nasıl sadece bir konuda galeri yapmamak için seriye ara veriyorsak seri içinde de ırklardan bağımsız olarak bir “tür” ile dönüş yapmak istedik; büyücülerle…

Fantastik dünyalarda, iyi veya nötr, bir başka deyişle bir bütün olarak kendisine sahip olan büyücüler temelde üçe ayrılırlar: Mage, Sorcerer ve Wizard.

Sorcerer büyü yeteneği ile doğan ve daha salaş bir türken, Wizard büyüyü öğrenir ancak genelde bilgelik kaynaklı olarak daha disiplinli ve güçlüdürler, bir başka deyişle büyüleri daha etkili ve güçlü büyülerdir. -Çünkü öğrenirler-, Mage bazen her iki türü de kapsar bazen ise Wizard’ın altında sayılır. Çünkü Mage de büyü öğrenir.

Yine de, eserden esere değişen terimler -çünkü bazı eserler yazılırken muhtemelen bu ayrımlar yoktu- nedeniyle, biz büyücülerimizi tasnif etmeyeceğiz. Bir not olarak da belirtelim, karakterlerimizi bazen oyunlardan, bazen kitap kapaklarından, bazen de fan art örneklerinden seçtik ki, çeşitli bir galeri sunalım. O zaman başlayalım…

İlk olarak; kitlelerin, özellikle ülkemizdeki kitlelerin fantastik evrenlerle tanıştığı esere gidiyoruz beklenildiği üzere ve onun efsane karakterine… Yüzüklerin Efendisi ve Gandalf. Gri ve beyaz.

Yüzüklerin Efendisi’nin popüler kitap kapağını seçtik gri Gandalf için. Sürekli bir görev peşinde doğada aceleyle intikal eden yaşlı ve bilge bir adam; gri hacı….
Ak Gandalf; artık son savaş için güçleri arttırılmış ve olaylara daha yukarıdan bakan bir adam. Bir başka deyişle görevinin sonuna gelmiş, neredeyse saf formundaki bir İstari.

Ak Gandalf’tan önce de bu görevle Orta Dünya’da bulunan bir İstari vardı. Maalesef zihni aslında sadece kendisi gibi bir maiar olan Sauron‘a yenildi; Saruman.

Saruman’ın gözleri, acı gerçeği saklayamıyor.

Boz Radagast, hayvan dostu bu büyücü aslında büyü dünyasında ilginç bir görev yapıyor. İyileştirme, koruma gibi belki çok havalı olmayan ancak onlarsız hayatın olamayacağı güçleri temsil ediyor Radagast. Bu arada materyale hakim olmayanlar için belirtelim; büyücü güç sıralaması Ak, Gri, Boz ve Mavi olarak gider.

Yüzüklerin Efendisi’ne hiç görmediğimiz iki mavi büyücü temsili ile veda ediyoruz. Alatar ve Pallando.

İki tane olmaları, mahiyetlerinin diğer üç İstari’den farkına dair bir fikir veriyor.

Bir başka “baba/ata” vari büyücüye gidelim şimdi de. Lloyd Alexander‘ın özellikle Amerika’da çok iyi bilinen fantastik eseri The Chronicles Of Prydain/Prydain Günceeleri‘nin bilge büyücüsü Dallben‘e. Sitemizde esere ve dolayısıyla Dallben’e dair bir inceleme yazmıştık, buradan ulaşabilirsiniz. Özetle bir tür hayat kitabının bekçisi olan Dallben, son derece güçlü ve bu gücü kibre kapılmadan kontrol eden büyük bir ruhtur.

Disney‘in 1985 yılı yapımı animasyonu Black Cauldron‘daki Dallben, çocuklar için dizayn edilmişti.

Ancak kitaptaki Dallben, gerçekten aşağıdaki görselle tıpa tıp uyan bir imajla belirir okurun zihninde.

Ursula K.Le Guin‘in kült ve gerçekten mükemmel eseri The Earthsea/Yerdeniz serisine geçelim şimdi de. Seride birçok büyücü olsa da ana kahraman Ged ve partneri Tenar‘ın The Tombs Of Atuan/Atuan Mezarları kitabından bir temsil seçtik sizlere.

Ged ve Tenar; ikilinin klasik bir aşk ilişkisi içinde olduğunu düşünmeyin. Daha derin ve uzun vadeli bir bağdır aralarındaki. 1970 yılında yayınlanan kitabın kahramanlarının renklerine de dikkatinizi çekerim. Kitaptaki temsillerini göze alırsak ama… Resimde belki biraz daha genç olabilirlerdi…

Şimdi biraz daha sığ ve aksiyon bazlı bir materyale geçelim. Warcraft. Bu oyunla başlayıp, yazına oradan da sinemaya adım atan devasa seride de farklı ırklardan onlarca büyücü olsa da biz iki temel büyücüye değineceğiz burada. Medivh ve Khadgar. Bu arada unutmadan, bazı elf ve ork büyücülerini, elfler başlığı altında incelemiştik. Guldan’a ise warlock başlığı altında tekrar değinmeyi planlıyoruz.

Medivh: Kuzgunla özdeşleşmiş ve Fell’e yenik düşmüş “Koruyucuyu” enerjik ve agresif bir fan art temsili ile paylaşmaya karar verdik.
Khadgar; Warcraft 2‘de Orc portalını kapatan büyücünün bu temsili, oyunun ilgili sinematiğinden.
Oyundan yirmi yıl sonra, sinema filmindeki genç Khadgar, bir Orc’u savaş alanında kelimenin tam anlamıyla yere sererken. Görseller arasındaki fark ilham verici.

Büyücülerin genelde erkek olduğu dikkatinizi çekmiştir. Bu galerideki şu ana kadar ki tek kadın olan Tenar da aslında bir büyücü değil, mezarlığın bekçisi olan özel güçlere sahip olsa da temelde bir rahibe karakteri. İşte daha modern eserlerde büyücü kadınlar da ortaya çıktı. Özellikle son dönemde ortalığı kasıp kavuran The Witcher serisinde büyücülerin çoğu kadındı. Biz iki tanesini -ve bir süper varlığı- paylaşıyoruz sizinle şimdi.

Triss, Ciri ve Yennefer; bu görselde kötü kızlar çetesi gibi görünseler de, derin hikayeleri olan pivotal karakterler. Bu görseli boyutlarından dolayı seçtik.
Aslında bu görsel, ruhsal durumlarını daha iyi temsil ediyor.

Harry Potter, bir dönem hem İngiltere’yi hem de dünyayı kasıp kavuran bu materyal. Edebi özelliklerinin sinemaya da mükemmelen uyarlandığı seri bir büyücü okulunda geçtiği için büyücülerin sayısı sayılamayacak kadar çok olsa da biz Gandalf, Ged, Dallben ekolündne devam ederek Dumbledore‘ı paylaşıyoruz sizlerle.

Albus Dumbledore – Beyaz Yabanarısı; Hogwarts koridorlarında gezen bu yaşlı adam, tehlikeli bir gençlikten bilge bir öğretmene dönmekle kalmadı, büyük düşmanının sonunu, kendisini de içeren son derece soğukkanlı bir planla getirdi.

Raistlin Majerle; Ejderha Mızrağı serisinden bir kahraman olan Raistlin, büyü gücünü annesinden alan ve bir oduncunun oğlu olan Raistlin her ne kadar son derece güçlü, karizmatik ve kült bir karakter olsa da üzerine oluşturulmuş bir evreni bulunmuyor. aistlin, Yüksek Büyücülük “Test”inde elde ettiği Kırmızı Cübbesi ile tanınan ve yine elde ettiği Magius Asa’sı ile büyük güçler kazanan kazanan bir kahramandır. Ancak asanın karartıcı bir etkisi vardır…

Galerimizi Dragon Age serisinden iki büyücü kadının etkileyici görseli ile nihayete erdiriyoruz. Wynne ve Morrigan… İlgili seride de birçok büyücü var ancak bazılarını diğer ırklarda gördüğümüz ve seri ile ilgili bir incelemeyi zaten yaptığımız için, sadece bu iki büyücüyü içeren güzel oyun için görseli ile veda ediyoruz sizlere. Hoşça kalın.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 0 / 5. Oylama sayısı: 0

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir