Haz
18

Fantastik Edebiyatın Ana Karakterleri 6; Goblinler

Yazan YariAydin 0 Yorum / 871 Kez Görüntülendi

Fantastik edebiyatın ikonik karakterlerine yaptığımız yolculuğun bu son demlerinde Goblinleri ağırlayacağız. Batı mitolojisinde farklı isim ve mahiyette zaten varolan bu ırk, bahsekonu özelliği sebebiyle de birçok farklı platformda farklı tasvirlere konu olmuştur. Fantastik alemlerde kalabalık olmakla birlikte caydırıcılığı düşük topluluklar olarak resmedilen konuklarımız, cücelerin aynadaki aksı görevini yaparlar. Kötü tarafın teksnisyenleri, mucitleri ve madencileri onlardır. Bunun temel sebebi de yine cüceler gibi dağları mesken tutumuş olmalarıdır. Tolkien aleminde ilk başta orklarla bir tutulan bu ırk, orkların tekrar ve kötü tarafın başat gücü olarak yeniden dizayn edilmelerinden sonra ikincil önemde ancak bağımsız bir ırk olarak son haline ulaşmıştır. Kötü tarafta olmakla birlikte bir şekilde sevimli olan bu kendi halindeki ırk ve türevlerini birlikte izleyelim…

YarıAydın

 

Goblinler, orklara benzer…

Moria_Goblin

 

Canlıları görünüşlerine göre değerlendirmemek gerekli olsa da Tolkien alemindeki bu yaratıklardan ürkmemek zor.

A-goblin-in-Lord-of-the-Rings

 

Warhammer dünyasından bir zanaatkar;

stf69_shortcutter

 

Neredeyse ekrandan çıkacak görünüşü ve muzip gülümsemesi ile bir başka Goblin.

WoW_cataclysm_Goblin

 

Goblinlerin orjinal köklerinin faklı alanlardaki tasvirlerinden bahsetmiştik. İşte bu tasvirlerin en popüleri: Yeşil Goblin. Marvel evreninin hiperaktif kahramanı, teknisyenliği mühendisliğe çevirmiş görünüyor.

green-goblin01

 

Son olarak Mass Effect evreninden iki Vorcha var sırada. Vorcha’lar aslında farklı bir ırk olmakla birlikte hem görüntüleri hem de oyun içinde bazen anıldıkları isimleriyle, aslında bilimkurgu dünyasına sıçramış goblinlerden başka bir şey değillerdir. Irkın popülaritesini gösteren bu çok güzel örnekle veda ediyoruz sizlere, hoşçakalın.

480px-Rassen_Vorcha_me2

 

Yorum Yaz