Galaksi’nin Koruyucuları Dünyamızda; Uzay Şövalyesi Rom 1

Bunu Paylaşın

Merhaba, bugünkü dosyamızda sizlerle eski ve uzun süre hak ettiği değeri görmemiş bir kahramanın serisini paylaşacağız; Uzay Şövalyesi Rom/Rom The Space Knight. 1979-1986 yıllar arasında Marvel Comics tarafından yayınlanan ve Transformers‘ın da üretici firması olan Hasbro‘nun bir oyuncağından esinlenen seri, 2015 yılında tekrar yayınlanmaya başlanmış, hatta seri ile ilgili çekilmesi planlanan filmin, senaristi bile 2018 yılında açıklanmıştı. Ancak pandemi sürecinde projeden başka bir haber alınamadı.

Oyuncak, tutmamıştı ki sebebi de açıkça görülebilir sanıyoruz!.. Ancak çizgi roman gerçekten önemli bir figüre dönüştü.

Ülkemizde 1985’de Alfa Yayınları tarafından da ülkemizde yayınlanmaya başlanmıştı. Aşağıdaki diğer tüm resimlerden farklı olarak ülkemizde seri siyah beyazdı.

Serinin konusu çok kısa özetlenecek olursa; Galador adlı gelişmiş, barışçıl ve müreffeh bir gezegenin, istilacı bir ırk  olan şekil değiştirici “Darkonlar / Dire Wraiths” tarafından saldırıya uğraması üzerine gezegen, “Uzay Şövalyeleri” adlı bir insiyatifi hayata geçirir. Buna göre gezegen halkından gönüllü birkaç yüz kişi insanlıklarını feda ederek bir cyborg/sayborg savaşçı haline getirilecekler ve savaşın sonunda da tekrar insanlıklarına kavuşacaklardır.

Yeni, seriden bir görsel. Galadorlu şövalyeler, Darkonlara karşı…

Savaş çok ağır kayıplarla da olsa Galadorlu şövalyelerin zaferi ile sona erer ancak Galadorlular elfler gibi ideal bireylerdir ve kaçan Darkonların başka gezegenlere zarar vermesini önlemek sorumluluğunu üzerlerinde hissederler. İki yüzyıl boyunca her bir şövalye farklı farklı rotalarda Darkon avlarlar. Dünyamıza ise şövalyelerin ilki ve lideri olan Rom gelir. İşte Uzay Şövalyesi Rom’un bizim açımızdan macerası bu şekilde başlamış olur.

Rom dünyamıza ilk geldiğinde dağların şeklinden gezegenin ne çok yaşlı ne de çok genç olduğunu anlar. Yalnız bir sorun vardır; Rom, yukarıdaki resimde elinde tuttuğu neutraliser/nötrölizer adlı cihazla Darkonları limboya -bir çeşit arafa- göndermekle birlikte, şekil değiştirici Darkonlar ve insanlar açısından gözlemlenen şey; yanmış insanlar, korkunç çığlıklar ve artlarında kalan küldür… Bu durum, Rom’un gizli istila altındaki dünyamızı seferber etmesini oldukça zorlaştırır.

Rom gibi bir katile ilk inanan pek tabi ki beyni yerine duygularına yenik düşen biri olmalıdır, o da, Brandy Clark’tır.

“Rom… Neden başkaları da sana benim inandığım gibi inanamıyor?” Çünkü sen aşıksın Brandy!..

Rom bu sırada kendisini katil sanan birçok Marvel kahramanı ile de  aynı anda savaşmak zorunda kalır. Hatta bir ara ordu bulduğu eski bir uzay şövalyesi kostümünü “Firefall / Ateş Sağanağı (Yaşayan Alev)” ona karşı kullanmıştır.

Ama Rom da savaşında yalnız değildir; Uzay Şövalyesi arkadaşı “Starshine / Yıldız Parıltısı”

Ölümcül bir hastalıktan muzdarip olup seçim şansı verilmeden uzay şövalyesi yapılan ve dengesi bu sebeple bozuk olan “Terminator / Yokedici”

Starshine savaşta maalesef ölecek ve  Rom’un insan sevgilisi Brandy Clark onun yerine  uzay şövalyelerine katılacaktır.

Brandy’nin Starshine hali; hem ilk Starshine’dan ayrılması hem de değişen zamanın dizayn ruhu ile daha modern bir figür.

Neyse ki sonunda Rom insanları ikna etmeyi başarır ve Ronald Reagan önderliğinde Darkon’lara savaş ilan edilir.

Ronald Reagan; Soğuk Savaş’ın muzaffer başkanı, savaş bitmeden birkaç yıl önce uzaylıları da paralel evrende mağlup ediyordu…

En büyük silahları olan gizliliklerini kaybeden Darkonlar,  Marvel kahramanları ve yeni teknoloji ile donanmış askerler tarafından oldukça yıpratılırlar. Aşağıda insanların kanları ile büyü yapan Darkonların işkence ile öldürdüğü insanları bulan Rom ve özel tim bunu güzel sembolize eder. Cümle şöyleydi sanırım. “Karşılarındaki korkunç manzara onları felç etmişti, bir sessizlik oldu sessizliği ilk bozan Galadorlu’nun silahıydı daha sonra insanlar da….” bu şekilde lazerlerle saldırıp Darkonları yok ettikleri bir sahne, 10 yaşlarında bir çocuk için çok fazlaydı… 

S.H.I.E.L.D: İş bir uzaylı istilası ise Nick Fury‘nin süper inisiyatifi orada olmak zorundaydı…

Bu sırada yeni Starshine da boş durmuyordu.

En sonunda insan galadorlu işbirliğiyle yörüngeye oturtulan bir nötrolizer ve süper kahramanların çabası sonucunda Darkonlar mağlup edildi.

Bundan sonra Rom’un kendi dünyası Galador’a ulaşma ve insanlığını geri kazanma çabası başladı. Ancak o kısmı da kendi bütünlüğü içinde ele almak en doğrusu gibi görünüyor.

Hoşça kalın.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 5 / 5. Oylama sayısı: 1

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir