Mar
30

Galaksi’nin Koruyucuları Dünyamızda; Uzay Şövalyesi Rom 1

Yazan YariAydin 0 Yorum / 1.534 Kez Görüntülendi

 

Merhaba sevgili kurgusal.net takipçileri. Bu dosyamızda sizlerle eski ve hak ettiği değeri görmemiş bir kahramanı ve serisini paylaşacağız; Uzay Şövalyesi Rom. 1979’da Marvel Comics tarafından yayınlanmaya başlayan seri 1985’de Alfa Yayınları tarafından da ülkemizde yayınlanmaya başlanmıştı. Serinin konusu çok kısa özetlenecek olursa;

Galador adlı gelişmiş, barışçıl ve müreffeh bir gezegenin, istilacı bir ırk  olan şekil değiştirici “Darkonlar / Dire Wraiths” tarafından saldırıya uğraması üzerine gezegen “Uzay Şövalyeleri” adlı bir insiyatifi hayata geçirir. Buna göre gezegen halkından gönüllü birkaç yüz kişi insanlıklarını feda ederek bir sayborg savaşçı haline getirilecekler ve savaşın sonunda da tekrar insanlıklarına kavuşacaklardır.

                                                                            

 

Savaş çok ağır kayıplarla da olsa Galadorlu şövalyelerin zaferi ile sona erer ancak Galadorlular elfler gibi ideal bireylerdir ve kaçan Darkonların başka gezegenlere zarar vermesini önlemek sorumluluğunu üzerlerinde hissederler. 200 yıl boyunca her bir şövalye farklı farklı rotalarda Darkon avlarlar, dünyamıza ise şövalyelerin ilki ve lideri olan Rom gelir. İşte Uzay Şövalyesi Rom’un bizim açımızdan macerası bu şekilde başlamış olur. Dilerseniz sizinle bu ilginç serinin dünya ayağını yukarıdaki gibi resimler eşliğinde inceleyip, bu eski kahramanları yad edelim.

 

Rom dünyamıza ilk geldiğinde dağların şeklinden gezegenin ne çok yaşlı ne de çok genç olduğunu anlar. Yalnız bir sorun vardır, Rom aşağıdaki resimde elinde tuttuğu nötrilizer adlı cihazla Darkonları limboya (bir çeşit arafa) göndermekle birlikte, şekil değiştirici Darkonlar ve insanlar açısında gözlemlenen şey yanmış insanlar, korkunç çığlıklar ve ardlarında kalan küldür. Bu Rom’un gizli istila altındaki dünyamızı seferber etmesini oldukça zorlaştırır.

 

Rom gibi bir katile ilk inanan pek tabi ki beyni yerine duygularına yenik düşen biri olmalıdır, o da, Brandy Clark’tır. (Aşağıdaki sahnenin sonunda kendisi kurtulacak korkmayın)

 

 

Rom bu sırada kendisini katil sanan birçok Marvel kahramanı ile de  aynı anda savaşmak zorunda kalır. Hatta bir ara ordu bulduğu eski bir uzay şövalyesi kostümünü “Firefall / Ateş Sağanağı (Yaşayan Alev)” ona karşı kullanmıştır.

 

 

Ama Rom da savaşında yalnız değildir.

Uzay Şövalyesi arkadaşı “Starshine / Yıldız Parıltısı”

 

Ölümcül bir hastalıktan muzdarip olup seçim şansı verilmeden uzay şövalyesi yapılan ve dengesi bu sebeple bozuk olan “Terminator / Yokedici”

Starshine savaşta maalesef ölecek ve  Rom’un insan sevgilisi Brandy Clark onun yerine  uzay şövalyelerine katılacaktır. (Standart bir Bella / Edward hikayesi daha)

 

Neyse ki sonunda Rom insanları ikna etmeyi başarır ve Ronald Reagan önderliğinde Darkon’lara savaş ilan edilir.

 

En büyük silahları olan gizliliklerini kaybeden Darkonlar,  Marvel kahramanları ve yeni teknoloji ile donanmış askerler tarafından oldukça yıpratılırlar. Aşağıda insanların kanları ile büyü yapan Darkonların işkence ile öldürdüğü insanları bulan Rom ve özel tim bunu güüzel semblize eder. Cümle şöyleydi sanırım.

“Karşılarındaki korkunç manzara onları felç etmişti, bir sessizlik oldu sessizliği ilk bozan Galadorlu’nun silahıydı daha sonra insanlar da….” bu şekilde lazerlerle saldırıp Darkonları yok ettikleri bir sahne, 10 yaşlarında bir çocuk için çok fazlaydı,  kimin dünyasında kime artistik yapıyorlardı  bunlar ? 🙂

                           

Bu sırada yeni Starshine da boş durmuyordu.

 

 

En sonunda insan galadorlu işbirliği ile yörüngeye oturtulan bir nötrilizer ile Darkonlar mağlup edildi.

 

 

Bundan sonra Rom’un kendi dünyası Galador’a ulaşma ve insanlığını geri kazanma çabası başlıyordu ve aynı anda bu hikayeyi daha detaylı ele alma kararında olan YarıAydın huzurlarınızdan  çekilmekteydi… Tekrar görüşmek üzere dedi sizlere ve aşağıya yazdı,

YarıAydın

Yorum Yaz