Şub
01

Geçmişten Günümüz Tasvirleri 3

Yazan YariAydin 0 Yorum / 1.281 Kez Görüntülendi

 

Bildiğiniz üzere bu seriyi dünyanın hatrı sayılır iki fütüristik ekolünü işledikten sonra sona erdirmiştik. Bugün ise sürpriz bir kişi bizi sizin karşınıza aynı başlıkla tekrar çıkmaya ikna etti, evet doğru tahmin ettiniz o kişi Leonardo Da Vinci’ydi.

 

Leonardo Da Vinci… Floransa’nın sanat dünyasına hediye ettiği büyük bir sanatçı, deha ve vizyoner.  Bugün de onun vizyoner özelliği üzerinde duracağız ve fizik bilgisini hayalleri ile süslediği mükemmel çizimlerinden bir kesit sunarak bu çılgın dahiye selam yollayacağız. İşte karşınızda günümüzü kendi döneminde betimlemiş Vincili Leonardo…

YarıAydın

İlk resimlerimiz ustanın kendini Milano Dükü’ne beğendirmek için çizdiği savaş araçlarından geliyor. Aşağıda ilk blender örneklerinden  bir savaş arabası…

 

 

Şimdi de bir tank. Bu arada belirtmemiz gerekir ki tankın dizaynı yanlış. Tüm tekerlekleri aynı anda çalıştığında olduğu yerde sayıyor. O kadar olur diyoruz.

 

 

Çok namlulu topların her birinin namlu açı ve modellerine dikkat… Üstteki Katyuşa mı ?

 

 

 

Şimdi de Da Vinci’nin uçmak için dizayn ettiklerini kendi çizimlerinden inceleyelim. İlk olarak bir bir helikopter.

 

 

 

Ünlü Ornithopter, kanat çizimleri birinci sınıf

 

 

Paraşüt, gerçek hayattaki kullanımı ancak 500 yıl sonra mümkün olmuştu !!!

 

 

Son resmimiz de ilk bakışta güzel bir rönesans şehri gibi görünen ancak kanalizsyonundan, tünel sistemine, davumbazlarından, hidrolik yapısına kadar yepyeni bir dizayndan, ideal şehirden geliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz