Mar
02

Hüzünlü Melodilerin Maestrosu – Clint Mansell

Yazan YariAydin 0 Yorum / 651 Kez Görüntülendi

 

Müzik kutusu sekmemizi bu hafta yine günümüz film müziği dünyasında kendine sağlam bir yer edinmiş bir başka kompozitöre ayırıyoruz; Clint Mansell. Şu ana kadar konu edindiğimiz diğer kompozitörlere göre daha yeni bir jenerasyondan olsa da Mansell, yarım asırlık hayatının son 15 senesinde film müziği dünyasında iz bırakmayı başarmış bir sanatçı. Bugün kendisinden dört ayrı eser için bestelenmiş dört farklı temayı dinleyeceğiz, hepinize iyi eğlenceler dilerim.

YarıAydın

 

İlk parçamız Darren Aranofsky’nin 2000 yılı yapımı kült filmi “A Requiem For A Dream / Bir Rüya İçin Ağıt”ın artık ekol olmuş ana teması. Ülkemizde özellikle haber bültenlerinde sıkça dinlediğimiz bu parça, filmdeki ağıtı olduğu gibi biz dinleyicilerine hissettirmeyi başarıyor.

 

 

İkinci temamız aslında daha önce de yayınladığımız bir tema olmasına rağmen yaşattığı yoğun duygusallığın etkisi ile sitemizde kendine ikinci kez yer buluyor. Evet, 2009 yapımı bilimkurgu trajedisi olarak sınıflandırılabilecek “Moon / Ay ” filminden gelyor parçamız ; “Memories Someone We’ll Never Know / Hiç Tanımayacağımız Birilerinin Anıları”

 

 

Darren Aronofsky’den Oscar’ın çalındığı yıl olan 2010 yılına gidiyoruz şimdi de, doğru tahmin ettiniz “Black Swan / Siyah Kuğu”‘dan bahsediyoruz. Clint Mansell’in yer yer kendi tarzı dışına çıktığı bir tema olan “Opposites Attract  / Zıt Kutuplar Birbirini Çeker” var şimdi sırada. Albümün Grammy’ye aday gösterildiğini belirtelim;

 

 

Film dünyasında oyun dünyasına geçerek finalimizi yapalım dilerseniz. 2012 yılı yapımı ve benim de hayran olduğum Mass Effect 3’ün müziklerini yapan ekibe Clint Mansell’in katılacağını öğrendiğimizde duyduğumuz heyecan boşa çıkmamış ve ortaya mükemmel bir albüm çıkmıştı. Her ne kadar Mass Effect 2’nin kompozitörü Jack Wall’a ayp edilmiş olsa da bu Clint Mansell’in ayıbı olmadığından, vedamızı gönül rahatlığıyla Mansell’in bestelediği ve oyunun ana teması olan ” Leaving The Earth / Dünyayı Terkediş”le yapıyoruz. Beğenmiş olmanızı umarak huzurlarınızdan çekiliyorum, tekrar görüşmek üzere.

 

Kategori: müzik kutusu

Yorum Yaz