May
08

İlham Veren Bir Soundtrack Serisi – Rocky

Yazan YariAydin 0 Yorum / 798 Kez Görüntülendi

 

Bugün müzik kutusu sekmemizi, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en ilham verici ve gaza getirici serisinin adrenalin saçan melodilerine ayırdık sevgili kurgusal.net takipçileri; Rocky.

1976 tarihli ilk filmin Oscar’ı kazanmasının ardından beş adet devam filmi çekilen seri, her ne kadar ilk filmdeki ruhunu koruyamasa da vizyona girdiği her dönemde erkek çocuklarını oradan oraya zıplatmayı başarmış ve dünya boks camiasının sporcu sıkıntısı çekmesine mani olmuştu.

Rocky’nin milli marşı üçüncü filmin şarkısı olan “Eye Of The Tiger ” olsa da, biz bir geleneği bozmadık ve filmin şarkıları yerine enstrümantal temalarını sekmemize taşıdık. Belki Hearts On Fire, There’s No Easy Way Out, In The Burning Heart hatta Go For It’i yayınlamadığımız için içimiz biraz burkuldu ama filmin özellikle dövüş temalarına olan güvenimiz, kararımızı perçinledi. Beğenirseniz havaya iki yumruk da bizim için sallayın dileğikleriyle huzurlarınızdan çekiliyoruz, esen kalın.

YarıAydın

 

Rocky’nin milli marşı Eye Of The Tiger’dır ama ondan önce iki film ve 6 yıl boyunca (bazıları için hala) bu ünvanı taşıyan parça Bill Conti’nin “Gonna  Fly Now” parçasıydı. Dinliyoruz…

 

 

İlk filmin dövüş sekansında dinlediğimiz sıradaki tema, sadece adrenalin kaynağı olarak değil içindeki ruhla da bizi büyülemişti. Hep birlikte dinliyoruz, “Going The Distance”

 

 

İkinci filme geçiyoruz, yine Bill Conti’nin imzasını taşıyan albümde Rocky’nin kemeri -fethini- işleyen “Conquest” teması var sırada. Temanın uzun yıllar bir beyaz eşya markasının reklamlarında kullanıldığını da hatırlatalım.

 

 

Rocky 3’ün, belki de iki dövüşe sahne olmasından kaynaklanan etkili climax teması eksikliği nedeniyle Rocky 4’e geçiyoruz. Rocky 4 her anlamda XXXL bir eser olarak tasarlandığından !!!  müzikleri de aynı hırslardan hareketle bestelenmişti. Vince DiCola’nın imzasını taşıyan albüm (Burning Heart ve There’s No Easy Way Out ile birlikte)  filmin kendisinden farklı olarak, ulaşmak için tasarlandığı görkeme ulaştı, huzurlarınızda, Rocky ve Ivan Drago’nun asimetrik şartlardaki antrenmanlarının arka planında kulağımıza çalınan “Training Montage”.

 

 

Bugünün son temasına geldi şimdi de sıra, Rocky 4’den ismi ile müsemma bir adrenalin bombası olan; “War”. Yine Vince DiCola imzasını taşıyan bu temayla sizlere veda ediyoruz. Yeni dosyalarda görüşmek üzere.

 

 

Kategori: müzik kutusu

Yorum Yaz