Ara
25

İnsanımıza Soundtrack’i Sevdiren Album ; Mohikanların Sonu

Yazan YariAydin 0 Yorum / 653 Kez Görüntülendi

 

 

Bendeniz YarıAydın’ın son zamanlarda sardığı oyun olan Assassin’s Creed 3’ün gazından mıdır yoksa soundtrack sevgimden midir bilemiyorum, yıllar önce 32.Gün’ün reklamında tanıştığımız bir melodiyle ülkemizdeki Soundtrack/Film Müziği albümlerinin kaderini değiştiren bir albüme gidip geldim hayal dünyamda. Bahsettiğim albüm 1992 yapımı olup  yönetmenliğini Michael Mann’in yaptığı “The Last Of The Mohicans / Mohikanların Sonu Aslında Sonuncusu) filminin Trevor Jones ve Randy Edelman tarafından bestlenmiş soundtrack albümü. Her iki kompozitör de dönemlerinde önemli Hollywood filmlerinin müziklerine imza atsalar da, sözünü ettiğimiz albüm her ikisininde mesleklerindeki son ve en yüksek nokta oldu.

Evet sözü fazla uzatmadan sizi bu efsanevi albümden seçtiğimiz dört temayla başbaşa bırakıyoruz, keyif almanız umuduyla ;

YarıAydın

 

İlk temamız filmin ana teması, adı da “Main Theme” yani yine “Ana Tema”

 

 

İkinci temamız, dosyanın ana açıklamasında bahsettiğim ve bizleri filmin soundrack’i ile tanıştıran 32. Gün’ün reklamında kullanığı tema olan “Promontory”. İnsanın yer yer tüylerini diken diken eden bu tema aynı zamanda albümün de alameti farikasıydı.

 

 

 

Üçüncü temamız aslında albümün yoğunluğunda biraz silik kalsa da günümüz country şarkılarına da benzemesi nedeniyle seçkiye kattığımız “The Courier”. Kaleye sıkışan kahramanlarımızın yardım için dışarı gönderdikleri bir kuryeyi korumak için yaptıkları bir tüfek gösterisi eşliğinde dinlediğimiz parça filmde bizi oldukça heyecanlandırmıştı.

 

 

Ve son olarak da albümün adrenalin merkezi “Fort Battle”i beğenilerinize sunmak istiyorum. 1756-63 yılları arasındaki 7 yıl savaşlarının Amerika kıtasındaki uzantısı olan Fransız/Kızılderili (İngiliz bakış açısıyla) savaşında bir kalede mahsur kalan İngiliz alayının Fransızlar tarafından kuşatılmasını resmederken hem harika kompozisyonuyla bizleri mest eden hem de CGI’sız doğallıyla takdirimizi toplayan bu sahnenin arkasında dinlediğimiz müzik işte şu an sizinle paylaştığımız Fort Battle idi. Sahnede yaşımın gençliğiyle Fransız topçu subayını taklit edip …… şaviyoğn diye evde bağırdığımı hatırlıyorum. Film o derece gaz, ben de o derece toydum :). Hepinize tekrar iyi akşamlar…

 

 

Kategori: müzik kutusu

Yorum Yaz