Neandertaller Nasıl Yok Oldu?

Bunu Paylaşın

Neandertallerin kitlesel yok oluşuna insanlar sebep olmamış olabilir

Bir Neandertal Kadını

The Guardian‘ın yayınlanan haberinde, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden Krist Vaesen ve meslektaşlarının yürüttüğü bir çalışmaya göre yaklaşık 40.000 yıl önce modern insanın Avrupa’ya gelişi Neandertallerin yok oluşunu tetiklememiş olabilir.

Modern insanın (Homo Sapiens) yaklaşık 60.000 yıl önce Avrupa’ya ilk ayak bastığı dönemde Netanderal nüfusunun 10.000 ila 70.000 arası olduğu tahmin ediliyor. Vaesen yapılan modellemelerin 10.000 yıllık süreçte Netanderal popülasyonuna neler olabileceğini keşfettiğini belirtti.

Akraba evliliği, doğum oranındaki değişiklikler, ölümler, cinsiyet oranları ve Alle etkisi (Sosyal Çiftleşme Bozukluğu), sınırlı eş seçimi, avcı ve bakıcı eksikliği küçük popülasyonlu grupların büyümesine engel olmuş gibi görünüyor.

Akraba evliliği kitlesel yok oluşun tek sebebi olabilir diyor Veasen. Yine de araştrmacılar tarafından hazırlanan bir diğer senaryoya göre modern insan çevrede bulunan farklı Neandertal gruplarını izola ederek neslinin tükenmesine katkıda bulunmuşa benziyor.

Veasen, “Rekabet veya üstünlükle alakası yok, daha çok yaşam alanlarının parçalanması” diyor.

Kaynak

www.archaeology.org

Görsel

Joe McNally, National Geographic

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 5 / 5. Oylama sayısı: 3

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir