Haz
05

Nostaljik Bir Bilimkurgu Dizisi – Kaptan Güç Ve Geleceğin Askerleri

Yazan YariAydin 0 Yorum / 3.194 Kez Görüntülendi

Captain_Power_logo

Merhaba… Bugün resim galerimizi, özel televizyonların ilk dönemlerinde yayınladıkları ilginç bir diziye ayırdık; Kaptan Güç Ve Geleceğin Askerleri.

Çok kısa özetlemek gerekirse: 22. yüzyılın başlarında, artık savaşları yürüten robotları kontrol edip dünyaya barış getirmek üzere tasarlanan fakat sonrasında tasarımcılarından birisiyle anlaşarak insanlığa ihanet eden bir yapay zeka ile insanlığın bitmek tükenmek bilmeyen mücadelenin anlatıldığı dizi; insanlığın geleceğine dair çok tartışılan konuları yine dönemin sahip olacağı düşünülen teknolojik öğelerini de görselleştirerek basit ve hafifleştirilmiş ama oldukça da karanlık bir atmosferde izleyicilerine sunmayı başarıyordu.

Yine klişelerle dolu da olsa özellikle aile konusunda önemli şeyler söyleyen 1987 yapımı dizimizi biraz da resimler anlatsın diyerek sizleri seçtiğimiz resimlerle baş başa bırakıyoruz, hoşçakalın.

YarıAydın

 

Kaptan Güç’ün -aslında Power çünkü adı Jonathan Power- sivil ,ve merhum babasının tasarladığı exoskeletonu taşır haldeki modları…

 

Jonpower-solo

MV5BMjIyMTcyNDIzM15BMl5BanBnXkFtZTcwMzA4MTE2OA@@._V1_SX214_AL_ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Power Rangers değil Captain Power…

CJP

 

Ekibi tanıyalım. Soldan sağa, Binbaşı Matthew “Doğan” Masterson, Teğmen Michael “Tank” Ellis, Kaptan Jonathan Power, Onbaşı Jennifer “Pilot” Chase, Çavuş Robert”İzci” Baker. Stereotip ve cinsiyet-ırk dengelemeleri ile ilgili uzun uzun konuşulabilecekse de, dizinin özenli bir pozitif ayrımcılık yaptığını belirtmek yeterli sanıyorum.

362e665da630f2eb64c2b9fd4885fe0e

 

Powerjet XT-7: ekibimizin gemisi. Gemi kendisini kaya gibi gösteren bir kamuflaj kabiliyetine sahipti. İçinde de kahramanlarımızı zırhsız görebilirsiniz.

XT-7

CP

 

Şimdi de kötülere gelelim. Yapay zekayla işbirliği yapan bilimadamı, Lord Dread.

LD

 

 

Yorum Yaz