Merhaba sevgili kurguseverler, bugün sizler için dünyamızı istila etmeye kalkan uzaylılara dersini verdiğimiz dört filmden dört paça derledik sizlere, hepsi birer duygu patlaması ve adrenalin kaynağı olan bu parçalarla ilgili açıklamaları kendi paragraflarına erteleyerek hemen dinletimize başlayalım dilerseniz.

YarıAydın

 

İlk parçamız ülkemizde “Yukarıdaki Tehlike” adıyla gösterime giren 2010 yapımı bağımsız bir filme ait; Skyline. Film ülkemizde ve neredeyse hiçbir ülkede ilgi görmese de esasen fena bir film olmadığını söylemek gerekli. Eli yüzü düzgün görsel efektleri, aşk ve arkadaşlık içeren dramatik yapısı ve en önemlisi uzaylıların zaferi ile biten senaryosu filmi kurtaramasa da, filmi beğenen bizler bu talihsiz filme bir jest olarak, uzaylılara yapılan nükleer saldırıya eşlik eden “Cavalry/Süvari” temasını paylaşıyoruz sizlerle.

Skyline Soundtrack Album Cover

       

İkinci parçamız 2012 yılı yapımı bir başka uzaylı istilası filminden geliyor. “Battleship/ Savaş Gemisi” Aslında filmin adı bizim de ülkemizde yaygın bir oyun olan “Amiral Battı” anlamına geliyor. Oyun ile filmin gerçekten başarılı bir bağlantısı olması bir yana özel efektleri ve müzikleri ile eğlenceli saatler geçirmiştik karşısında. Dinleyeceğimiz parça ise “The Art Of War/Savaş Sanatı” yani eski bir kruvazörün uzaylıların ana gemisine top mermisi yağdırdığı ultra gaz bir sahnenin arkasında boy gösteren o çılgın melodi…

 Battleship Soundtrack Album Cover

       

Geldik üçüncü parçamıza, hiç uzatmadan söyleyelim, parçamız Pacific Rim’in ana teması. Taht Oyunları’nın da müziklerine imza atan Ramin Djavadi’ye ait olan tema klasik soundtrack tınısından, eğlenceli denebilecek bir melodi ve baskın elektro gitar kullanımı ile ayrılıyor. Filmin esas robotu Gypsy Danger’in canavar kafasına gemi geçirmeli dövüşünde dinlenmesini önemle tavsiye ederiz.

Pacific Rim Soundtrack Album Cover

       

Son parçamız ise “Battle Los Angeles/Dünya İstilası: Los Angeles Savaşı” filminin açılış sahnesine eşlik eden “For Home, Country and Family / Ülke, Vatan ve Aile için”. Adı bile tüyleri diken diken eden parçanın eşlik ettiği sahne bir flashback olarak ve izleyiciyi direkt istilanın ortasına atmak için tasarlanmıştı. Bu duygusal tema ile sizere veda ediyoruz. Tekrar görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

Battle L.A.Soundtrack Album Cover

       

Kategori: müzik kutusu

Yorum Yaz