Orta Dünya’nın Görünmez Kahramanları; Hobbitler

Bunu Paylaşın

J.R.R.Tolkien’ın Orta Dünyası’na giriş eseri olan “The Hobbit” 2012, 2013 ve 2014 yıllarında ardı ardına gösterime girmiş ve neredeyse on yıl önce de popüler kültürden uzaklaşmış olsa da, Tolkien’in neden Orta Dünya‘yı öncelikle Hobbitlerin gözündne anlattığına bakmak gerekir. Biz de Tolkien evreninin klit karakterlerini konu edinen resimli bir galeri eşliğinde bu kısa yolculuğa çıkıp temel bir soruyu cevaplandırmaya çalışalım; Hobbitler ne veya kimdir?

Bilbo Baggins; zengin sayılabilecek ve huzurlu bir hayata sahip olan karakter bastırılmış merakı sembolize eder. Bilbo o huzurun altında huzursuz ve sıkılmıştır. Çocukken Shire‘da elf arayan çocuk, tekrar dağlara ve ormanlara döndüğünde Orta Dünya’nın en önemli unsurunu bulacaktır…

Frodo Baggins; Bilbo’nun yeğeni ve aristokrat geleneklerine göre yetişmiş bir genç adam olarak Frodo, zeki, saygılı ve derin bir karakterdir. Tüm yüzük yolculuğu sırasında yüzükle duygusal bağ kurmayı başaran tek karakter olan Frodo, o korkunç gücün karşısında işte bu içten gelen gücüyle durur. Frodo, Tolkien’in kafasındaki ideal İngiliz gencidir.

Samwise (Sam) Gamgee; Frodo’nun bahçıvanı olan karakter, işvereni ile saygılı bir arkadaşlık içindedir. Cesur, sadık ve fedakar olan Sam, Gollum’a karşı olan uyanıklığı ile de bu özelliklerinin saflıktan değik bir seçim olarak üzeirnde durduğunu gösterir. Kısa bir dönem yüzüğü de taşıyacak olan Sam, yüzükten bir güç devşirmeye çalışmamıştır. Sam, işçi sınıfından gelen ideal İngiliz askeridir.

Peregrin (Pippin) Took; Neşeli ve eğlenceli, biraz sorumsuz, dışarıdan vurdumduymaz olan bu karakter, Hobbit standartlarında uzun boyu ve atletikliği ile -kitapta filmden daha cazip ve muzır bir karakterdir.- alfa İngiliz gencidir. O da güç için özel bir hamle yapmaz ama işler zora girince üzerine düşeni yapacaktır.

Meriadoc (Merry) Brandybuck; Merry de Pippin gibi savaşçı fiziksel özelliklerine sahip ve yine onun gibi etrafta boş boş dolaşan Merry, Pippin’den farklı olarak daha şüpheci ve mantık odaklıdır. İleride Hobbitlerin liderliğini yapacak bu karakter Pippin’İn karizmasının yerine insanlarının beyni olarak onu tamamlayacaktır. Olgunlaşmayı sembolize eder.

Rose Cotton; Güzel, becerikli, sevecen ve anlayışlı… Tolkien evreninin bütün kadınları gibi, Rose da, bilgeliği taşır içinde ve bu, güleç yüzüne yansımaz. Evrenin anne figürüdür.

Deagol; Yüzüğün bulunduktan sonraki ilk kurbanıdır. Aslında güce yenik düşen sıradan insanın temsilidir. Kurban olmasaydı katil olacak olan bu karakter sadece savaşı kaybetmiştir.

Smeagol (Gollum); Yüzüğün beş yüz yıllık sahibi, olan bu Hobbit, yüzüğe yenik düşmüş ve taşıdığı korkunç gücün ağırlığına ruhsal olarak dayanamadığı gibi, fiziksel olarak da dayanamamış ve bir canavara dönüşmüştür. Sıradan ve sığ bir insandır Gollum. Her türlü kötülüğü düşünmeden yapabilecek kadar çıkarcı. Yani görünüşü sizi aldatmasın, sizin bizim gibi biridir ve onu canavar yapan şey bencilliğidir, sureti değil. Yine de herkesin içinde savaşan bir iyilik olduğuna inanan Tolkien, Gollum’a bir kişilik bölünmesi ve savaş vermiştir. Orta Dünya’nın kaderini de bu tek yaratığın içindeki savaş belirler.

Sanırım, herhangi bir soru cevaplamadan, sorumuzun cevabını da bulmuş olduk. Hobbitler, insanlardır. Sıradan insanlar. Başardıkları her şey için çabalaması ve doğruyu sçmek için güçlü olması gereken insanlar…. İşte bu yüzden Tolkien evreninin başat eserleri bir Hobbit’in gözünden başladıkları maceralarına bir başka Hobbit‘in içindeki savaşla son verir.

Esen kalın…

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 5 / 5. Oylama sayısı: 1

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir