May
10

Rodney Matthews kimdir?

Yazan Skywalker 0 Yorum / 1.506 Kez Görüntülendi

Rodney Matthews kimdir? Pop sanatında Andy Warhol neyse, bilim kurgu ve fantastik sanatında da Rodney Matthews odur. Çizim ustası İngiliz 1945 Sommerset doğumludur. Küçüklüğü kendisine ilham kaynağı olan babasının,odasının duvarlarına çizdiği Walt Disney karakterlerine bakarak ve yaşadığı yerden dolayı doğal hayattaki hayvanları inceleyerek geçmiştir. Bunlar hayatının geri kalanında çizeceği ve pek çoklarına göre eşsiz olan eserlerine ve onları oluşturan çizgilerine yansıyacaktır.

Matthews Bristol da bir sanat okuluna gider. Orada okurken bir yandan da davulcu olarak bir progresif rock grubunda müzisyenlik yapmaya başlar. Davul çalıyordur ve grubun şarkı sözlerini yazıyordur. Bu uğraşı hayatının ilerleyen dönemlerinde pek çok rock grubunun albüm kapaklarını çizmesine neden olacak bir durumdur.

Mezun olduktan sonra bir reklam firmasında çalışmaya başlar. Orada grafik tasarımcılığı disiplinini öğrenir; ama öğrendiği bir şey daha vardır. Çizim yaratıcılığı kısıtlanıyordur. Buradaki işi fazla devam ettiremez ve müzik grubundan bir arkadaşıyla kendi firmalarını açarlar. İşte hayatının bu noktasında kendisini başka bir seviyeye taşıyacak bir olay olur. Fantastik ve bilim kurgu dünyasını seven herkes gibi Rodney Matthews’da, Yüzüklerin Efendisi’nden etkilenmiş ve orada bulunan yerler ve karakterleri karakalem olarak çizmiştir. Bu çizimler Pete Ledeboer’in ilgisini çeker ki kendisi çok önemli bir poster yayıncısı firmanın sahibidir.

Kendisinden birkaç poster çizmesini ister ve bu olay bir domino etkisi yaparak Rodney Matthews’u fantastik ve bilim-kurgu dünyasının efsanevi çizer haline getirecek yolu açar.

Matthews’un çizimlerini fark eden İngiliz bilim kurgu yazarı Michael Moorcock onu yayınevine tavsiye eder. O, artık herkesin aradığı bir çizerdir. Kurduğu şirket büyür ve poster taleplerinin arkası kesilmez. Bunu kitap kapakları ve albüm kapakları takip edecektir. Matthews; Magnum, Scorpions,Nazareth,Diamond Head,Thin Lizzy,Rick Wakeman, Asia, Allen&Lande gibi çok önemli rock gruplarının ve müzisyenlerinin albüm kapaklarını çizecektir.

1978 yılında çizdiği ve küçük yaşlarının, o zamanlar yaşadığı doğal hayatın etkilerini görüldüğü Yendor;The Journey of a Junior Adventurer adlı resimli kitap kült halini alacaktır.

1986 yılında başladığı Eflatun Kale(The Lavender Castle) on yılı aşacak ve pek çok sıkıntıdan dolayı ertlenecek bir televizyon animasyonudur. Nihayet 1996 yılında gösterime girer ve büyük beğeni kazanır.

Teknolojik gelişmelere rağmen sürrealist çizgisi ve olağandışılığı kendine has bir yumuşaklıkla vermedeki ustalığı ve kullandığı çizgiler bilgisayarlar için oyun üreten firmaların da dikkatini çeker ve sonuç ‘shoot-em-up’ tarzında bir oyun olan Shadow Master dır.

Şu anda 68 yaşındaki efsanevi çizer hala birden fazla proje üzerinde çalışıyor. Sıra bu olağanüstü yeteneğin çizimlerine kendimizi bırakmaya geldi. Güzel bir Magnum albümü eşliğinde ya da Allen&Lande şarkısı eşliğinde Rodney Matthews…

arena

the torment

bobcatley-immortal500

allenlande-thebattle-wide

Rodney-treebeard

Rodney-hmhero

Rodney-Time's end

Rodney-Asia-aqua

Rodney-Matthews-24

in search of forever

the ring

house on the rock

 

Rodney-rivendell

mirador

Yorum Yaz