Ara
31

Star Wars-The Force Awakens- Güç Uyanıyor

Yazan Skywalker 0 Yorum / 1.188 Kez Görüntülendi

 

… Bir uyanış oldu?  Hissettin mi?

Zaman yaklaşıyor  ve Gücün karanlık ve aydınlık tarafları bir kez daha karşı karşıya gelmeye hazırlanırken,  biz; ümitsiz hayranlar bu görsel ve ruhsal şöleni daha 12 ay beklemek zorundayız.

Neden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Zaman yaklaşıyor ve Star Wars geliyor. Hiç olmaz derken, sadece kitaplar ve oyunlarla ve hatta çizgi romanlarla avunurken, Walt Disney battal boy bir kıyak yaparak Dünya üzerindeki yüzmilyonları sevindirdi. Sakın sayıyı abarttığımı düşünmeyin. Aksine belki de milyar demeliyim. Neden mi bu kadar eminim? Çünkü Star Wars 7 ‘The Force Awakens’ in resmi trailer’ının yayınlanmasının üzerinden geçen 3 haftalık sürede sadece youtube üzerinden izlenme sayısı 63 milyonun üzerinde…

 

 

Konu, artık Türk dizilerinde bile gönderme yapılan  Star Wars olunca bu rakam beni şaşırtmıyor; ama filmin şaşırtacağı kesin.  J.J. Abrams ve takımının tüm sinema izleyicileri için görsel bir şölen hazırladığını  sadece 1 dakika 10 saniye süren tanıtımda rahatlıkla görebiliyoruz.

Peki 1 dakika 10 saniye süren bu tanıtımda başka neler görüyoruz? Kendimce, dilim döndüğünce tespitlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

İlk cümleleri Tatooine gezegeninin kızgın kumlarının görüntüleri eşliğinde duyuyoruz.

Bir uyanış oldu? Hissettin mi? Ve akabinde Star Wars evreninin nazi askerleri olan Storm Trooper kıyafetiyle karşımıza siyahi aktör John Boyega ortaya çıkıyor. Burada büyükçe bir parantezi hem Star Wars evreni hem de film piyasası ve bu konuda yapılan yorumlar için açmak gerekiyor.

Başlangıç argümanımız tüm Storm trooperların beyaz olması ya da Jango Fett klonu olmasıyla ilgili olabilir. Bu iki konuda başta youtube olmak üzere pek çok yerde tartışmalar hala yapılmaktadır. Genişletilmiş SW evreninde yazılmış ve o evrene üretim yapan ve takip eden herkesin bildiği üzere genetik orijini Jango Fett olan klon askerler Kamino’lular tarafından hızlı hücre büyümesi sayesinde olması gerekenden defalarca kat daha hızlı büyüdükleri için; İmparatorluk ilan edildikten sonra aynı mantıkla çok çabuk yaşlanarak ölmüşlerdir.

Galaksinin pek çok yerinde askeri akademiler açılmış ve storm trooper denilen askerler buralarda yetişmiştir. Hatta Harrison Ford’un oynadığı  efsane karakter Han Solo da yarıda bırakıp kaçmadan önce bu akademilerden birinde okumuştur.

İkinci argüman, ki bu SW evreninden gerçek hayata yayılan bir tartışmadır, siyahi Storm trooper  ve beraberinde gelen ırkçılık konusudur. Yukarıda bahsettiğim genişletilmiş SW evreninde bilinen bir başka gerçekte, İmparatorluk askerlerinin sadece insan olabileceğine dair kuraldır. Diğer bir deyişle siyahi bir imparatorluk askeri çokta şaşırtıcı bir durum değildir.

Gelelim gerçek hayatla ilgili olan tartışmaya… Tepkilerin kaynağı Dünya üzerindeki siyahi nüfusu memnun etmek adına bir seçim yapıldığı ve aslında zenci bir karakterin bu filmde olmaması gerektiği yönünde…  Bu tartışmaları yapanların unuttukları ise ilk üçlemede Lando Callrision ve ikinci üçlemede Mace Windu karakterlerinin bu evrende hayat bulduğu ve hiç yadırganmadığıdır. Hatta Mace Windu karakteri pek SW hayranı için tüm zamanların en karizmatik Jedi Ustası’dır.

Asıl unutulan soru ise tanıtımda yer alan ve John Boyega’nın oynadığı karakterin neden Tatooine’de olduğudur. Yapılan açıklamalarda çekilecek yeni üçlemede Genişletilmiş Evren’e bağlı kalınmayacağı her ne kadar açıklanmış olsa da tanıtımın içinde birazdan açıklayacağımız bazı noktalar bize tam tersinin olabileceğinin sinyallerini veriyor. Bu bağlamda asiler savaşı kazandıktan ve imparatorluk yıkıldıktan sonra Galaktik İmparatorluğun merkezinden çok uzakta olan bu çöl gezegeninde imparatorluk güçlerinin bulunmadığı pek çok kaynakta belirtiliyor. Ayrıca Tatooine suç lordu Hutt’lar tarafından yönetilen bir gezegendir.

Tüm bu bilinenlerden yola çıkarak siyahi Storm trooper, telaşla yuvarlanan droid ve heyecanla speeder’a atlayıp kaçan kadına ait kareler, SW hikaye çizgisinin başladığı  gezegen olan Tatooine’de yine Galaktik haritayı etkileyecek olayların olacağının müjdesini veriyor.

Bir manga Storm trooper’ı bir indirme gemisinin içinde görürseniz ne yaparsınız? Eğer Jedi bir tandığınız yoksa kaçarsınız.

Yayınlanan trailer içinde bizleri farklı noktalara götüren bir başka sahnede Storm troopler’ın indirme sahnesi. İmparatorluk Storm trooper’larından farklı kaskları ve efsanevi silahları olan Blas Tech E-11 in modern bir versiyonu ile karşımıza çıkan bu askerler göründükleri  5 saniyede akıllarda soru işaretleri bırakıyorlar. İndikleri gezegen yağmurlu ve fırtınalı, tıpkı Kamino gibi!…

Büyük Usta Yoda dahil herkesi kandırmayı başaran Palpatine’nin  Eski Cumhuriyeti yıkan kurnazca planında çok önemli bir rol oynayan bu gezegen ufak kırıntılardan büyük parçalara ulaşmaya çalışan biz hayranların akıllarına farklı senaryolar getiriyor. Acaba Jango Fett klonlanırken İmparator Darth Sidious da kendisini klonlatmış mıydı? Ki genişletilmiş evrende bu sorunun cevabı evettir ve Luke Skywalker’ı gücün karanlık tarafına çekmeyi başaran bir klonla karşımıza çıkar. Ya da Darth Maul(ki efsane bir kötüdür) bir klon olarak karşımıza çıkabilir.

Bir başka tüme varımda; dağılan bir imparatorluğun askeri birlikleri etrafta nasıl gezer sorusuna verilecek cevaptır.  Genişletilmiş evrende Yeni Cumhuriyet kurulduktan sonra eski imparatorluğa ve onun dikta rejimine sadık kalan gezegenler ve onları yöneten Moff diye bilinen valilerin kurduğu İmperial  Remnant(İmparatorluktan Geriye Kalan) isimli bir bölge ya da güç faktörü vardır.  Storm Trooper’ların görünmesi böyle bir bölgenin varlığının göstergesi olabilir.

Aynı tüme varımdan devamla ve J.J. Abrams her ne kadar aksini söylese de, acaba Mareşal Thrawn’mu geliyor sorusunu akıllara getirmiyor değil. İlk 6 filmde ortak olan nokta; kahramanlarımızın karşısına birkaç adım sonrasını hesaplayan ve daha büyük güçleri yöneten bir  baş kötü ve onun aksiyon adamı olan bir minyonunun olmasıydı. İmparator, Darth Vader, Kont Dooku ve Darth Maul ve hatta General Grievous öldüklerine göre şimdi onların yerini kim alacaktır. Burada genişletilmiş evreni takip edenlerin aklına filmlerden önce çok konuşulan ve İmparatorluğun yaklaşık 25-30 yıl süren kısa tarihinde Mareşal rütbesi alabilen tek insan dışı komutan olan Thrawn geliyor.

Karizmatik kişiliği, taktik dehası ve İmparatorluğa olan bağlılığı filmler için kendisini kusursuz bir düşman yapıyor.

Bu kadar genişletilmiş evrenden bahsetmemize ve çıkarımlara varmamıza neden olan şeylerden biri de efsanevi  X-Wing’lerin görüldüğü sahne. Bu sahnede X-Wing’i kullanan pilotun kaskında ve ve üniformasında gördüğümüz arma. Bu arma genişletilmiş evrende kullanılan Yeni Cumhuriyetin simgesidir. Trailer’i izlerken bu simgeyi görünce, SW genişletilmiş evreninden pek çok unsurun göz ardı edilemez şekilde filmlerin içine gireceğine dair duyduğum inanç biraz daha kuvvetlenmiş oldu. Bu arada belirtmeden geçmek istemedim; S-foil’leri açmış saldırı pozisyonu almış, atmosferde alçak uçan X-Wing’lerin görüntüsü insana heyecan veriyor.

Bir sonraki sahnede esrarengiz bir karakteri karanlık bir ormanda görüyoruz. Ve bir şey duymuş gibi birden duruyor. Ama ışın kılıcını çıkartınca anlıyoruz ki aslında bir şey duymamış, Gücü kullanabilen birisi olarak daha çok bir tehlikenin varlığını hissetmiş… Işın kılıcında kullandığı kırmızı kristalden dolayı Sith olma olasılığı çok yüksek olan karakterle ilgili söyleyebileceğim tek şey;kılıcın yanlarından çıkan ve kılıca orta çağ kılıcı havası veren iki korumanın da yine genişletilmiş evrende kullanılan bir fikir olduğudur.

Hatırlarsanız ilk üçlemede Darth Vader’ın  Luke’nin kollarında ölmesiyle galaktik haritada bilinen tüm Sith ve Jedi’ler ortadan kalkmış teorik olarak geriye bir tek Luke Skywalker kalmıştı. Yedinci filmin adına bakacak olursak (Güç Uyanıyor) ortaya yeni bir Güç kullanıcısının çıkışına dalalet ettiğini söylemek çok yanlış olmaz. Gücün daima hareket halinde olduğu ve dengede kalması için aynı anda karanlığa ve aydınlığa ihtiyaç duyduğundan yola çıkarak; Mark Hammill(Luke Skywalker) in de çekimler harici görüntülerde sakallı oluşundan inzivaya çekildiğini ve Gücün uyanışına cevap vermek zorunda kalacağını düşünüyorum. Genişletilmiş Evren’de Luke, bir Jedi Akademisi açma gayretiyle Galaksinin bilinen tüm noktalarına giderek Güce karşı duyarlı canlıları toplamaya başlar. Burada senaryonun genişletilmiş evrenden farklı olacağı düşüncesindeyim.

Her film kendi içinden pek çok efsane çıkartamaz. SW bunu başarabilen ender yapımlardan biridir. Ve Millennium Falcon’da o efsanelerin içinde ayrı bir yere sahip olan bir ikondur. Tatooine’nin çölleri üzerinde manevralar yaparak kendisini kovalayan İmparatorluk yıldız savaş uçakları Tie-Fighter’ları atlatmaya çalışan Korelya’lı efsane kargo gemisini gördüğümde yüzümde kocaman bir gülümseme belirdi. Teknolojinin bunca zamanda ne kadar geliştiğini gördüm ve yeni üçlemenin bizlere nasıl bir görsel şölen sunacağına dair çok olumlu işaretler almış oldum. Bir yandan da George Lucas’a yapılan tüm eleştirileri bir yana koyarak zamanının çok ötesinde bir kurguya imza attığı için şapka çıkartmak gerektiğini bir kez daha düşündüm.

 

İlerleyen günlerde yayınlanacak yeni traileri sizlere anlatmayı heyecanla beklerken, yazdıklarım hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

Efsane geri dönüyor… Karanlık ve Aydınlık…

 

Kategori: sinemaloji

Yorum Yaz