May
07

Star Wars VII-Efsane devam ediyor…

Yazan Skywalker 4 Yorum / 5.164 Kez Görüntülendi

“A long time ago in a galaxy far, far away….”

 

Hayallerimiz her zaman gerçek olmaz…

Keşke deriz; bu sefer çekilişten para çıksa kendime güzel bir ev alsam. İşten ayrılıp kendi patronum olsam. Ya da; tüm Avrupa’yı gezsem. Hayal kurarız; büyüdüğüm zaman astronot olacağım, belki pilot hatta hayat kurtaran bir süper kahraman…

Ama çoğu zaman bilirsin ki bu hayaller, sadece hayaldir. Dileklerimizin çoğu gerçeğe dönüşmez. Dönüşenlerde ya çok geç dönüşür ya da bizim için kıymeti kalmamıştır.

Bir çocuk hatırlıyorum küçük aklına kazınan muhteşem dünyaların, sonsuz, soğuk ve bir o kadar çekici uzayın etkisinde haftalarca dolaşan. 1983 yılında ‘Star Wars The Return of the Jedi’ sinemalarımızda gösterime girdiğinde ‘Bu son mu?’ demişti o çocuk.

Sonra dediler ‘Daha bitmedi. Bu işin birde öncesi var ve onu da göstereceğiz.’

Ama olmadı… Asla ilk üç filmin yerini tutmadı. Bir zamanların çocuğu aynı tadı alamadı. Darth Maul’a rağmen, Obi-Wan’a ve Usta Windu’ya rağmen, kılıcını eline alışını ilk defa gördüğümüz genç! Yoda’ya rağmen…

Pek çok Star Wars hayranı aynı fikirdeydi; ama yine de Star Wars her zaman ve her şeye rağmen Star Wars’tır. Basit bir bilim-kurgudan öte bir olgudur ve Walt Disney Star Wars’ın film haklarını satın aldığında tüm hayranları bu olgunun beyazperdede tekrar boy gösterecek olmasından dolayı çok heyecanlandılar.

Star Wars’ın beyazperdeye bir daha asla yansımayacağını düşündüren George Lucas açıklamaları, bizleri EU(Expanded Universe) nun içine itmişti. Belki de Lucas’ın kafasında bu tür bir manevra hep vardı ve sadece biz, SW hayranlarını, yan sanayisine yönlendirmek için yapmıştı. Niyet ne olursa olsun; Han Solo ve Leia Organa’nın evlenmelerine şahitlik etmek, Luke Skywalker’in Büyük Usta unvanını alışına tanık olmak, SW evreninin gelecekteki kahramanlarının doğup büyümelerini okumak, filmlerde olmayan gezegenlere kitaplar ya da oyunlar aracılığıyla seyahat etmek çok eğlenceli ve bir noktaya kadar tatmin ediciydi.

2012 de hayaller yeni bir boyuta taşındı. Artık o küçük çocuk değilim; ama haberi okuduğumda yaşadığım heyecanın seviyesi o zamanlarda duyduğum heyecandan az değildi. Disney Lucasfilm’i satın almıştı ve yeni bir üçlemenin çekileceği duyurulmuştu. Bu hayal gibi bir olaydı. Konu ne olabilirdi? Kimler oynayacaktı? EU’dan esinlenerek mi yazılacaktı? Ne zaman çekilmeye başlanıp ne zaman gösterime girecekti?

Soruların bazıları 29 Nisan 2014 itibariyle cevap bulurken, beklentiler ve duyulan merak dünya çapında artarak devam ediyor. Tüm dünyanın bir daha oynamazlar, asla olmaz dediği bir mucize gerçekleşti. Mark Hamill’li, Harrison Ford’lu, Carrie Ann Fisher’li efsane kadro bir araya gelmişti. ilk üçlemede Chewbacca, R2-D2 ve C-3PO rolleriyle eşlik eden Peter Mayhew, Kenny Baker ve Anthony Daniels’ın da katıldığını öğrenmek inanması güç ve bir o kadar da heyecan verici bir gelişme olarak tüm dünyaya duyuruldu.

Star Warscast

Star Wars VII’nin Aralık 2015’te gösterime girmesi planlanıyor. Filmin yazarlığını, direktörlüğünü ve yapımcılığını, televizyon ve sinema dünyasının son zamanlardaki harika çocuğu J.J.Abrams üstlenmiş durumda. Abrams’ta sıkı bir SW hayranı. Bu durum film hakkındaki beklentileri daha da yükseltiyor. Yıllandıkça beyazperdede ki ağırlıkları artan efsane üçlünün karşımıza ne tür bir senaryo ile çıkacağı ise merak konusu.

EU adıyla anılan genişletilmiş SW evrenindeki hikâye ve karakter çizgisinden ayrı bir düzlemde yazılacağı açıklanan hikâyenin kurgusu merakla bekleniyor. Şu noktada kesin olan tek şey; SW efsanesini yaklaşık kırk yıldır hayatta tutan yüzlerin geri döndüğü ve onlara yeni yüzlerin katıldığıdır.

John Boyega, Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, and Max von Sydow çekilecek yeni üçlemede yer alacağı açıklanan diğer oyuncular oldular. Açıklanan kadronun içinde sadece Serkis ve von Sydow kariyerleri itibariyle meşhur kabul edilecek aktörler.

Serkis, Yüzüklerin Efendisi’nde canlandırdığı Gollum rolüyle büyük başarı kazanırken, von Sydow son 50 yılda Avrupa ve Amerikan sinemasında boy göstermiş çok önemli bir karakter oyuncusu olarak biliniyor.

Serinin ilk üçlemesinin ikinci ve üçüncü filmlerini yazan Lawrence Kasdan’ın yardımları ve George Lucas’ın yaratımcı direktörlüğünde senaryoyu yazmaya devam eden Abrams, tanınmayan yüzlerle çalışarak Lucas’ın gittiği yolu takip ediyor gibi görünüyor.

Dünya ajanslarına düşen ve ekibin okuma seansında çekilen fotoğraf tüm bilim-kurgu ve fantastik severleri yeni bir beklenti ve heyecana sürükledi.

Yaşlanmış olabilirler ama Luke Skywalker’i, Prenses Leia’yı ve iflah olmaz Han Solo’yu tekrar beyazperdede görmek… Bu kadar zaman bekledik biraz daha bekleyebiliriz.

…Aralık 2015

S.V.G.

4 Yorum

  1. Xibalbá diyor ki:

    heyecanla bekliyoruz! kalemine sağlık abi..

  2. polibius_x diyor ki:

    Çok iyi olmuş. Hazırlayanların eline sağlık

  3. leia diyor ki:

    Star Wars  ‘i tanımamızi ve ilgi duymamizi saglayan kişiden kendi heyecanını yansıtan Bir yazı olmus.Elinize sağlık. 

Yorum Yaz