Kas
23

Tarih Boyunca Geleceğe Uzanan Sanat: Mimari

Yazan YariAydin 0 Yorum / 1.906 Kez Görüntülendi

İnsanların yaşadığı alanlar olan kentlerin görünümü, aynı zamanda içinde bulunulan çağın da görünümü olmuştur her zaman. Bu sebeple de mimarinin, gelecek tasvirlerinin sunulması ve bizzat geleceğin kurulması konusunda çok önemli bir yere sahip olduğu yadsınamaz. Özellikle modern çağlarda “ışığın” kullanımı mimarinin salt etkisine ufak çapta orta olsa da, yine de mimarinin başat rolü  tartışılamaz. Biz de günümüzün geleceğe göz kırpan yapılarından küçük bir galeriyi, siz izleyiilerimize sunmaya karar verdik bugün. Binalar hakkında küçük künye bilgileri verecek olsak da temelde görsel bir galeri ile karşı karşıya olduğunuzu hatırlatır, iyi eğlenceler dileriz.

YarıAydın

 

Burj Khalifa 2010 – Dubai, Adrian Smith. Hali hazırda dünyanın en yüksek binası da olsa temelde hissettirdiği fütüristik havayla dahil oluyor listemize.

 

342px-Burj_Khalifa

 

 

 

 

 

 

An aerial view of Burj Dubai is seen in Dubai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Solda; Walt Disney Konser Salonu 2003 – Los Angeles. Sağda; Guggenheim Müzesi 1997-Bilbao. Dekonstrüktivist ekolün günümüzdeki başat temsilcisi Frank Gehry’nin eserleri.

Frank Gehry Walt Disney Concert HallGuggenheim_Museum,_Bilbao,_July_2010_(06)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ordos Müzesi, 2011-Ordos Moğolitan. Çin mimari firması  MAD Arcitect tarafından üstlenilen eserin dizaynı bir düzine kadar mimar tarafından üstlenilmiş.

 

dezeen_Ordos-Museum-by-MAD_4a

 

Biosfer, 1967-Montreal. Yakın dönemin çoklu disiplin ustalarından Buckminister Fuller’ın eseri, bir önceki eserimiz Ordos Müzesi’ne de ilham kaynağı olmuş.

biosphere montreal

 

Solomon R. Guggenheim Müzesi, 1959-New York. Efsane mimar Frank Lloyd Wright’ın eseri, 1867 doğumlu bir insanın mesleğinde neden efsane olduğunu açıklıyor.

SRGM_ph006

guggenheim_new-york_3

 

Solda; Guangzhou Opera Salonu, 2010-Guangzhou, Çin. Sağda; Galaxy Soho, 2012-Pekin. Bir başka dekonstrüktivist olan Iraklı kadın mimar Zaha Hadid’in eserleri. Ben bir amatör olsam da çizgilerinden çok etkilendiğim mimar için özel bir dosya hazırlayacaktım, ancak işçi güvenliği hakkındaki söylemlerini “konunun önemi ölçüsünde geliştirene kadar” dosyayı ertelemiş bulunuyorum. Yine de bizden biri olarak gördüğüm bu büyük yeteneğe değinmeyi tercih ettim.

Hadid Guangzhou Concert Hall

Zaha Hadid Galaxy Soho

 

 

 

 

 

 

 

 

Nemo Müzesi, 1997-Amsterdam, Renzo Piano. Ünlü İtalyan mimarın tekrar dizayn ettiği bilim müzesi, konusu ile ilgili işlevselliği kadar limanla uyumlu çizgileri ve anıtsal görünümü ile de dikkat çekiyor.

Nemo_Science_Center_1

Yorum Yaz