Valkyrie Evreni Hikayeleri-5 Final: Kural Kitabı

Bunu Paylaşın

“Kayıt alıyor mu bu cihaz?

Merhabalar, bu kaydı bulabilecek potansiyel kişiler için, ismim Semra Asiedri M’alek. Malekoğulları soyundan gelme bir insan-Nerulu meleziyim. Yeni Valkyrie Teşkilatı’nın 16-IV-0045 numaralı üyesiyim, görev birimim 501’inci Kaşif Valkyrie Birliği. Dış halkadaki gezegenlerden biri olan Carssonia’nın yörüngesinde arızalanan bu gördüğünüz gemiyle, gezegene mecburi iniş yapmış bulunmaktayım. Buranın, resmi Valkyrie tarihine göre ilk liderlerimiz Mira ve Amelia’nın görüldüğü son yer olduğu söyleniyor, ancak bu konu uzun süredir tartışmalıydı. Size sunduğum belgeler, bu tartışmayı resmi tarih yazımının doğru olduğu yönünde bitirecek nitelikte.

Gemimi merkez şehrin uzay limanına indirmeyi başardım, sanırım adı Briodna idi limanın. Bu dili tam olarak anlayabilmem imkansız. Geminin tamiri sürerken, şehir içindeki antika eşyacılardan, burada gördüğünüz şeyleri yaklaşık iki yüz Federasyon Kredisi’ne aldım.

Eşyalarımızın ilki ve ikincisi, birer eski Valkyrie zırhıdır, yaklaşık olarak iki yüz seksen dokuz yıllık ömürleri var. Zırhlar, ilginç bir şekilde şu anda kullandığım tanıtım sistemine kayıtlılar. Sisteme göre, bu zırhların en son sahipleri, Mira ve Amelia olmuş, ancak her nereye gitmişlerse, bu zırhları arkalarında bırakmışlar.

Arkalarında bıraktıkları üçüncü eşya, uzun süredir uzayımızda görünmeyen Droplet isimli bir uzay gemisi. Kayıtlara göre, eski bir Neru kargo gemisinin modifiye edilmiş hali olan bu gemi, Mira ve Amelia tarafından çokça kullanılmış. Gemiyi, içindekilerle beraber iki yüz krediye aldım zaten, satıcısı geminin değerini bilmiyormuş anlaşılan. Bununla birlikte, daha başka ilginçlikler de var gemide.

Örneğin, şurada gördüğünüz görüntü ve ses kayıtları. Bu kayıtlar, Mira ve Amelia’nın gittikleri yerlerde aldıkları kayıtlardır. Özel nitelikte oldukları için, sadece özetini aktaracağım bu kayıtların. Özet olarak, bu kayıtlarda, gittikleri çeşitli gezegenlerde, ilginç, güzel veya mutluluk verici gördükleri anları görüntülemişler. Dediğim gibi, bu anların pek çoğu, bu kayıtta veya başka herhangi bir kamusal alanda anlatılamayacak derecede özeller. Bu kayıtların akıbeti, Yeni Valkyrie Teşkilatı tarafından kararlaştırılmalıdır.

Bir sonraki eşyamız, aynı gezilerden topladıkları çeşitli hatıraların bulunduğu, Sereglin 3010 modelinde bir özel eşya kasası. Bu kasa, ilginç bir biçimde şifrelenmemişti. Kasanın içindekilerin asla kendilerinden başka bir kişi tarafından değerli görülmeyeceğini düşündüklerinden bu zahmete girmemiş olabilirler. Bu da, kasanın içindekilerin video kayıtlarından farklı olarak kamuya açılabileceğine dair bir işaret. Yine de, bu konuda Yeni Valkyrie Teşkilatı’nın fikir birliğine varması ve ilgili makamlarla görüşmesi gerekebilir.

Son olarak, teşkilatta sadece tek fiziksel kopyası olan eski Valkyrie Kural Kitabı’ndan buldum. Her nasılsa, bu fiziksel kopya, bunca sene sonra bile yapısını muhteşem bir şekilde koruyabilmiş. İçeriğinden, ilk basım olduğu anlaşılan kitap, aslen Amelia’ya ait. Önsözünde eski Valkyrie teşkilatının kurucuları Minerva ve Gem’in imzaları ile mühürlerinin yer aldığı bu kitap, Yeni Valkyrie Teşkilatı için maddi ve manevi bir servet değerinde.

Kitabın içerisinde eski teşkilatın ana kuralları, davranış etiketleri, ceza kanunları ve şekilleri gibi içerikler yer alıyor. O döneme göre ilerici ve yenilikçi bir dil kullanılmaya ve kuralların yıllar içerisinde en az değişiklik alacak biçimde yazılmasına özen gösterilmiş. Şimdi Yeni Valkyrie Kural Kitabı ile karşılaştırıldığında, iki kitabın arasındaki fark yüzde kırk seviyelerinde, ki bu kadar köklü bir teşkilat için düşük bir değişiklik oranı. Bu kadar az değişebilecek bir kurallar bütününü yaratıp işletebildikleri için kadim liderler Minerva ve Gem’i tebrik etmek lazım. Kural kitabının tamamiyle teşkilatın içerisinde kalmasını öneririm, zira bu tarz bir manevi hazinenin bizden başka bir ele geçmesi, üzerimizde dolaşacak bir ayıp olur. Ancak bu kural kitabının ne kadarının teşkilat dışıyla paylaşılacağı, tamamiyle teşkilat içerisinde konuşulup karar verilecektir.

Bunların dışında herhangi bir eşya bulunmamış veya satın alınmamıştır. Kaydın önceki kısımlarında bahsedilen Droplet isimli uzay gemisi, içindeki Valkyrie zırhları, ses ve görüntü kayıtları, çeşitli gezegenlerden irili ufaklı hatıralar ve hediyelik eşyalar, fakat en önemlisi eski Valkyrie Kural Kitabı’nın kadim liderler Minerva ve Gem imzalı önsözlü ilk baskısı, şahsım tarafından, Carssonia gezegeni içerisindeki Briodna şehrinde, 20/1 kapı numaralı antikacı dükkanından tamı tamına iki yüz Federasyon Kredisi karşılığında satın alınmıştır. Bu ses kaydının NEST’e ulaştığı zaman diliminde, yani kaydı aldıktan yaklaşık iki gün sonrasında, aldığım bu gemi ve içindekilerle birlikte hala Carssonia’nın Briodna şehrinde, Briodna Büyük Uzay Limanı’nın bir blok uzağındaki Oblong Oteli’nde işlem yapmanızı bekliyor olacağım. Bu mesajıma ivedilikle dönüş yapmanızı ve gelecek tehlikelere karşın elimdekilerle birlikte beni bu gezegenden almanızı arz ederim.

Saygılarımla,

Semra Asiedri M’alek

501. Kaşif Valkyrie Birliği

16-IV-0045″

“Pekala, bu kayıtla birlikte gelen şeyler, bunların bütün kontrolü yapıldı mı?”

“Evet, yapıldı bayan Aurelia.”

“Pekala Semra, büroya bu belgeleri bırak, senin için gerekli işlemleri yapacaklar. Teşkilatımıza sunduğun katkılar için teşekkür ederiz.”

“Ama bayan Aurelia, anlayamıyorum. Neden beni bölükten emekli ediyorsunuz ki? Bulduklarım yüzünden mi? Ne oluyor, lütfen açıklar mısınız?”

“Bak Semra, sorun izlediğin video kayıtlarının içerisindeki şeylerin diğer Valkyrie’lerle paylaşılamayacak kadar kişisel olması. Biz kayıtları imha ettik, onların dışında o görüntülerin var olduğu tek yer de senin hafızan. Bu yüzden artık Kaşif olarak çalışman imkansız. Lütfen sana sunduğumuz emeklilik planını kabul et ve huzur içinde son bulsun bütün bu karmaşa. Lütfen.”

“Eğer söyleyeceğiniz son şey buysa, tamam. Hoşça kalın, bayan Aurelia. Sizinle ve teşkilatla çalışmak muhteşemdi.”

“Hoşça kal, Semra. Seninle çalışmak da muhteşemdi.”

-o-

Size bir teklifimiz var. Valkyrie evrenine dair sizlerin de vizyonunuzu merak ediyoruz. Sitemizdeki beş öyküye ve/veya https://www.wattpad.com/list/869277069-valkyrie-serisi de yer alan bu materyale dair söyleyecekleriniz varsa, öykülerinizi Mbsari@kurgusal.net adresine bekliyoruz.

Hoşça kalın…

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 5 / 5. Oylama sayısı: 2

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir