Şub
02

Müzikte Elektronik Devrimin Simgesi; Vangelis

Yazan YariAydin 0 Yorum / 662 Kez Görüntülendi

 

Bu hafta müzik kutusu sekmesinde bir başka büyük kompozitör olan Vangelis’i ağırlıyoruz. Özellikle 80’li yıllar ve 90’lı yılların ilk yarısında film müziği dünyasında fırtına gibi esen sanatçı, kollektif müzik mirasımıza unutulmaz eserler bıraktı.  Sizleri bu büyük ustanın seçme eserleri ile başbaşa bırakıyoruz. Keyifli bir dinleti olması dileğiyle.

YarıAydın

Sanatçının sizler için seçtiğimiz ilk parçası, 1981 yılı tarihli aynı adlı filmin ana teması olan “Chariots Of Fire / Ateş Arabaları”. Film de müziği de 1982 yılı Oscar ödüllerini almıştı, dinliyoruz.

 

 

Özellikle benim için özel yeri olan bir filmin, “Blade Runner / Bıçak Sırtı (1982)”‘nın o rüya atmosferinin yapı taşlarından olan iki tema geliyor şimdi. İlki fimin “End Credits / Bitiş Müziği”,

 

 

Ve film içinde kendisini ara sıra hissettiren “Blade Runner Blues”. Parça sanki bir tür müzik kehaneti olmasının ynı sıra rüya gibi bir atmosferi beraberinde getiriyor. Youtube’da parçayı kullandığım sayfadada kullanıcı “Neredeyse rüya gibi” yazmış, demek en az iki kişi de aynı hissi uyandırmış, umarım siz de beğenirsiniz.

 

 

Bu sefer ki parçamız film müziği olmasa da özellikle ülkemizde birçok programa da tema müziği olmuş “To The Unknown Man / Meçhul Askere Doğru (1985)”. Konusundaki trajediyi melodisine de yansıtmayı başarmış parçayı dinlioruz şimdi de.

 

 

Son parçamız “Conquest Of Paradise / Cennetin Fethi (1992)” filminden geliyor. Filmin ana teması olan bu parça bir dönem ülkemizde her tür seremoninin ana müziği olarak kullanıldığından asıl özelliğini biraz kaybetse de filmin atmosferini gerçekten başarıyla yansıtması ve coşturucu temposu ile dikkatleri çekiyor.

 

 

Kategori: müzik kutusu

Yorum Yaz