Şub
15

Yaşayan Bir Klasik Müzik Dehası; Hans Zimmer 3

Yazan YariAydin 0 Yorum / 906 Kez Görüntülendi

Bu hafta müzik kutusu sekmemizde günümüzün en dominant film müziği kompozitörü Hans Zimmer’in son dönem eserlerini paylaşıp, büyük ustaya veda ediyoruz. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan birbirinden güzel bu eserlerin keyfini çıkarmaya başlayalım, iyi eğlenceler.

YarıAydın

 

İlk eserimiz Edward Zwick’in 2003 yılı tarihli “The Last Samurai / Son Samuray” filminden geliyor; “Idyll’s End / Pastoral Mutluluğun Sonu”. Eserin adı anlamsız gibi dursa da filmi izleyenlerin anlayabileceği bir mesaj taşıyor. Yine Hans Zimmer’in filmin çekildiği çevre/kültür/döneme ait tınıları ne kadar güzel birleştirebildiğinin de bir örneğini veren tema, değişken dönem ve tempoları ile adeta tüm soundtrack albümünün özetini sunuyor.

 

 

İkinci eserimiz ise Hans Zimmer’in James Newton Howard ile birlikte hazırladığı 2008 tarihli “Batman: The Dark Knight / Batman: Kara Şövalye” filminin soundtrack’inden geliyor; “Like A Dog Chasing Cars / Arabaları Kovalayan Bir Köpek Gibi”. Güçlü temposu ve yer yer askeri melodileri ile dinleyicilerde adrenalin patlamasına yol açan bu temanın ve albümün 2009 yılında Grammy ödülüne uzandığını belirtelim.

 

 

Tarihe biraz ilgisi olanlar bilir bir Kemankeş Mustafa Paşa vardır. Paşa, şimdi beğenilerinize sunduğum eseri dinlese herhalde kendini yaylı çalgılar cennetinde zannedip mest olurdu diye düşünüyorum. Dan Brown’ın çok satanlar listelerini altüst eden ikinci romanı “Angels & Demons / Melekler ve Şeytanlar” kitabının yönetmen Ron Howard  tarafından 2009’da aynı isimle beyazperdeye aktarılan filmi için bestelediği bu eseri dinleyip gözlerinizi kapattığınızda zaman ve mekan mefhumunu kaybedebilirsiniz, hep birlikte dinliyoruz; 503.

 

 

Hans Zimmer’in Sattelite ödülleri başta olmak üzere birçok ödül kazanmasını sağlayan bir albümüne geçiyoruz şimdi de: Christopher Nolan’ın 2010 tarihli “Inception  / Başlangıç” filminin soundtrack albümü. Filmin rüya atmosferinin duygusal bileşeni “Time / Zaman”ı beğenilerinize sunarak huzurlarınızdan çekiliyorum, esen kalın.

 

Kategori: müzik kutusu

Yorum Yaz