Ara
14

Yaşayan Bir Klasik Müzik Dehası; Hans Zimmer 2

Yazan YariAydin 0 Yorum / 728 Kez Görüntülendi

Merhaba kurguseverler, çağımızın en ünlü film kompozitörü Hans Zimmer’in efsane çalışmalarını örneklemeye geçmişten gelerek devam ediyoruz, hepinize iyi eğlenceler diyerek sizi mükemmel dört örnekle baş başa bırakıyorum.

YarıAydın

Rain Man / Yağmur Adam ; 1988’te Oscar kazanan filmin müzikleri döneminin özelliklerini yansıtsa da, tınısı bildiğimiz o güçlü hans Zimmer etkisinden ziyade yumuşacık bir şekilde karşımıza çıkınca bu çok boyutlu dehayı alkışlamaktan başka bir seçenek bırakmıyor bizlere ;

 

 

1998 yılında, bir  önceki yılın efsane savaş filmi “Saving Private Ryan / Er Ryan’ı Kurtarmak” filminden sonra sinemalara uğrayan ve ilk başta anlaşılamayıp daha sonra bir savaş filmi değil savaştaki insanların filmi olduğunu kabul ettiren “The Thin Red Line / İnce Kırmızı Hat” (Terim, haritada düşman orduların angajman alanını ifade eder.) filminin haritada görünmeyen hayatlarının trajedisini kalplere işleyen bu temanın orkestra kaydını dinliyoruz şimdi de “Journey To The Line / Cepheye Yolculuk”.

 

 

Zimmer’e 2000 yılında Altın Küre ve Bafta dahil birçok prestijli ödül kazandıran efsane film Gladyatör’ün soundtrack albümünde ise filmin mottosu “Güç Ve Onur “(ben katılmasam da) müzikal anlamda teyit ediliyordu. Albümde birbirinden farklı tarzlarda çok sayıda parça varsa da biz filmin başındaki kült savaş sahnesinin haşmetli temasını paylaşıyoruz sizlerle.

 

 

Bugünkü paylaşımlarımızda aslında en ağdalısı olmakla birlikte 2001 yılının GI Joe destanı “Black Hawk Down / Kara Şahin Düştü” filminin soundtrack’inden bir parçayı listemize alıyoruz.  Bunun sebebi de tamamen Hans Zimmer’in o duygusal viyolonsel melodisi, “Leave No Man Behind / Geride Kimseyi Bırakma”. Parça ve adı konusunu emperyalist bulduğumuz bir filmdeki belki de tek doğru mesaj.

 

 

 

 

 

Kategori: müzik kutusu

Yorum Yaz