İnsanımıza Soundtrack’i Sevdiren Albüm: Mohikanların Sonu

Bunu Paylaşın

Bugün, yıllar önce 32.Gün’ün reklamında tanıştığımız unutulmaz melodisiyle, ülkemizdeki Soundtrack/Film Müziği albümlerinin kaderini değiştiren bir albümü ziyaret edeceğiz: “The Last Of The Mohicans / Mohikanların Sonu “Aslında Sonuncusu”. Yönetmenliğini Michael Mann‘in yaptığı 1992 yapımı film döneminde fırtınalar koparmış ve film kadar da Trevor Jones ve Randy Edelman tarafından bestelenmiş soundtrack albümü konuşulmuştu. Her iki kompozitör de dönemlerinde önemli Hollywood filmlerinin müziklerine imza atsalar da, sözünü ettiğimiz albüm her ikisininde mesleklerindeki en yüksek nokta oldu.

Evet sözü fazla uzatmadan sizi bu efsanevi albümden seçtiğimiz dört temayla başbaşa bırakıyoruz, keyif almanız umuduyla;

İlk temamız, filmin “Main Title”ı. İsmi biraz basit olsa da sakinlikten görkeme, sessizlikten fırtınaya geçişi olağanüstü şekilde temsil etmekteydi…

İkinci temamız, “The Promontory”. Bahse konu tema 32.Gün reklamlarında duyup büyülendiğimiz temaydı aynı zamanda… Hatırlayanlar ve merak edenler için söyleyeyim. 32.Gün haber programlarının atası sayılırdı ve jeneriğinde kaza geçiren bir yarış motosikleti görünürdü. Rahmetli Mehmet Ali Birand sonunda bu sporcuya bir şey olmadığını açıklamıştı. Bunu da nostaljik bir bilgi olarak kaydedelim.

Üçüncü temamız, aslında albümün yoğunluğunda biraz silik kalsa da günümüz country rock şarkılarına da benzemesi nedeniyle seçkiye kattığımız “The Courier”. Kaleye sıkışan kahramanlarımızın yardım için dışarı gönderdikleri bir kuryeyi korumak için yaptıkları bir tüfek gösterisi eşliğinde dinlediğimiz parça filmde bizi oldukça heyecanlandırmıştı.

Dördüncü ve son olarak da albümün adrenalin merkezi “Fort Battle/Kale Kuşatması”nı beğenilerinize sunmak istiyoruz. 1756-63 yılları arasındaki “Yedi Yıl Savaşları'”nın Amerika kıtasındaki uzantısı olan French-Indian/Fransız-Kızılderili (İngiliz bakış açısıyla) Savaşı’nda bir kalede mahsur kalan İngiliz alayının Fransızlar tarafından kuşatılmasını resmederken hem harika kompozisyonuyla bizleri mest eden, hem de CGI’sız doğallıyla takdirimizi toplayan bu sahnenin arkasında dinlediğimiz müzik işte şu an sizinle paylaştığımız Fort Battle idi.

Bu temayla sizlere veda ediyoruz. Tekrar görüşmek dileğiyle…

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 5 / 5. Oylama sayısı: 3

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir