Çağdaş Kompozitörler Serisi-9: Kompozisyonlara Hitap Eden Melodiler ve Adrenalini Tetikleyen Perküsyon Kullanımı: Thomas Newman

Bunu Paylaşın

Çağdaş kompozitörleri derlediğimiz dinletilerimizin dokuzuncusunda Hollywood’un emektar ve popüler bir ismini ağırlıyoruz bugün; Thomas Newman. Bestecinin uzun kariyerinde, son derece ünlü filmler için bestelediği birçok parça içinden sizler için beşini derledik. Umarız 70 yaşına merdiven dayayan sanatçıyı sizlere iyi temsil etmeyi başarırız.

İlk temamız 1992 yapımı olup Al Pacino‘ya Oscar kazandıran Scent Of Woman‘ın ana teması oluyor. Askeri bir trajediden hareketini alan senaryoya uyumlu bir şekilde marş özellikleri sergileyen tema, yedi yıl sonra Oscar’ı bir film olarak kazanacak American Beauty‘den de izler taşıyor.

İkinci temamız Whisper Of A Thrill, Brad Pitt‘in en popüler olduğu dönemde özellikle naif romantizmi ve ince trajedisi ile kadın izleyicileri çok etkileyen 1998 yapımı Meet Joe Black‘in ruhunu yansıtıyordu.

1999’da kendisi, yönetmeni Sam Mendes ve başrol oyuncusu Kevin Spacey Oscar’a ulaşan ve Amerikan rüyasının traji-komik (maalesef daha ziyade trajik) bir eleştirisi olan American Beauty‘nin sıra dışı yapısını eğlenceli bir melankoli ile işleyen Newman, filmle aynı ismi taşıyan temayı koymuştu önümüze. Newman bu filmdeki performansı ile BAFTA‘ya uzanacaktı.

Besteci 2012 yılında, Sam Mendes ile bir kez daha çalışarak bir başka dev prodüksiyonun müziklerini üstleniyordu; Skyfall. Her ne kadar akıllarda filmin Oscar’a uzanan ve Adele tarafından seslendirilen şarkısı Skyfall kalsa da, biz bir kısmı İstanbul’da geçen filmde kendimizden bir parçayı seçtik sizler için; Grand Bazaar/Kapalı Çarşı. Geçtiğimiz günlerde hayranları tarafından en iyi James Bond filmi seçilen başlık, Sam Mendes’le ikinci kez çalışan besteciye de ikinci BAFTA’sını kazandırmıştı.

Sanatçı ile ilgili son temamız 2017 yılı yapımı ve yine Sam Mendes imzalı 1.Dünya Savaşı draması olan 1917‘den geliyor. Sixteen Hundred Men. Filmin climax noktasına, yani kıdemli onbaşı Schofield’in bin altı yüz askeri bir tuzaktan kurtarmak için yaptığı efsanevi siper koşusuna eşlik eden ve tüyleri diken diken eden melodi ile dinletimizin sonuna gelmiş oluyoruz, tekrar görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 0 / 5. Oylama sayısı: 0

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir