Müzik Kutusu: The Witcher Soundtrack – Diziden Önce Müzikleri Geldi!..

Bunu Paylaşın

Bugün yine Netflix’in 20 Aralık 2019’da izleyicileriyle buluşacak The Witcher dizisini konu alan bir dosya yayınlayacağız. Bu sefer, The Witcher’ı Müzik Kutusu kategorimizde ağırlıyoruz. Müzik Kutusu sekmesinde yine her zaman olduğu gibi fantastik ve bilim kurgu külliyatına öncelik verecek olsak da, müziğin evrenselliğinden hareketle biraz daha sınırların dışına taşmaya meyilliyiz.

Bu ikinci dönemimizin bir başka kategorisindeki ilk paylaşımımız olduğu için yine ilk dönemimizden kısaca söz edelim. Eğer ilk dönemimizi (2012-15) takip ettiyseniz, bu kategorideki paylaşımlarımızı da hatırlayabilirsiniz. Genelde üç veya dört parçayı kısa açıklamalarla sizlere sunacağız.

Kurt ve kırlangıç, son derece başarılı bir kompozisyon…

Şimdi gelelim, The Witcher’a… İlgili materyal her ne kadar 35 yıl önce bir yarışma için yaratılsa ve fantastik edebiyat dünyasında takip eden on yıl içinde önemli ölçüde tanınsa da, dünyada ve ülkemizde belli bir bilinirliğe ulaşması CD Project Red‘in The Witcher video oyun üçlemesi ile oldu. Hatta The Witcher 3: Wild Hunt ile…

Gelen dizi için, materyalin kitapları ve oyunlarıyla ilgili birer dosya paylaşmayı düşündüğümüz için çok fazla detaya girmeyeceğiz. Ancak şunu belirtmekle yetinelim, bugün paylaşacağımız parçalar, The Witcher 3: Wild Hunt’tan iki tanesi ile The Witcher dizisinden iki tanesi olacak böylece iki farklı türdeki üretim için karşılaştırma yapabileceksiniz sanıyoruz.

İlk parçamız, The Witcher 3: Wild Hunt’ın ana teması olan “Sword Of Destiny/Kader Kılıcı”. Eğer Witcher evrenine hakimseniz bunun ne demek olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak bilmiyorsanız ve öğrenmeye niyetliyseniz şöyle söyleyelim ki, bu parçanın ismi ile oyunun ana teması olması arasında çok direkt bir ilişki var. Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski‘nin eserinin müziğinde de slav temasını güçlü şekilde duyacaksınız.

İkinci parçamız “Ciri/Cirilla” hakkında. Oyunun “Prensesi”, kitabın “Cintra’nın Aslan Yavrusu”… Ama Witcher evreninde Ciri bu ünvanların çok ötesindedir. Ve yine işte bu yüzden kendisine değinilmeden bir Witcher dosyası yapılamaz. Sizlere oyunun en güçlü anlarından birinin soundtrack’ini sunuyoruz; “Ciri Welcome/Hoşgeldin Ciri”

Üçüncü parçamız, Netflix‘in The Witcher dizisi için tanıttığı bir parça olacak. Adı üstünde dizinin merkezindeki şarkı; “Geralt Of Rivia/Rivyalı Geralt”. Parça, oyundaki havayı taşımakla birlikte tulum benzeri daha tiz sesleri; keman ve viyolonsele taşıyarak batı tınısına yaklaştırmış görünüyor. Ayrıca elektronik bir havası da var. Yine de Witcher evreni içinde tanıdık bir melodi.

Son parçamız, Jaskier’den yani kitlelerin onu tanıdığı isimle Dandelion’dan geliyor. Oyunun başını sürekli belaya sokan, çapkın -ki başı genelde bu sebeple belaya giriyor- bununla birlikte herhangi bir çatışma anında ortadan illüzyonistleri kıskandıracak bir başarıyla kaybolan dünyaca meşhur ozanı Dandelion, bu parçada biraz orkestral destek alsa da kulaklarımızın pasını siliyor gerçekten. Unutmadan belirtelim tam bir tavern/bard müziği bu; “Toss A Coin To Your Witcher/ Witcher’a Para Ver”

Evet… şimdilik bu kadar. Bir hafta sonra bugün yayınlanacak diziden önce, sizler için üç dosya daha hazırlamayı planlıyoruz. Umarız biz başarabilir, sizler de bunlara göz atma şansı bulursunuz.

Hoşça Kalın.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 5 / 5. Oylama sayısı: 2

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir