Görsel Bir Şölen: Assassin’s Creed Serisinin En Güzel Şehirleri Sıralaması

Bunu Paylaşın

Bugün, oyun dünyasının önemli başlıklarından Assassin’s Creed‘in bizleri zaman yolculuğuna çıkaran büyüleyici şehirlerini derledik sizler için. Serinin her bir oyunun en iyi şehrini sıraladığımız galerimiz ile siz sevgili okuyucularımızın aynı fikirde olup olmadığının merakıyla hemen galerimize geçiyoruz.

14- Jorvik – Assassin’s Creed Valhalla

Çok sayıda ancak küçük yerleşim yerlerinden oluşan serinin son oyunlarından olan Assassin’s Creed Valhalla‘da açıkçası şehir özelliği taşıyan yegane şehir olan Jorvik’le başlıyoruz listemize. İngiltere’nin York şehrinin bu ortaçağ nüvesi her ne kadar son derece güzel de olsa oyunun küçük yerleşim yeri seçimi ile belirliyor listemizde yerini.

13- New York – Assassin’s Creed Rogue

New York, bugünkü ezici önemine rağmen Assassin’s Creed evreninde çok da popüler bir yer değil. Öyle ki seride ilk boy gösterdiği başlık olan AC III‘de de en güzel şehir olma şansını Boston’a kaptırıyor. Ama Rogue’daki New York’un da ilk versiyonundan daha iyi olduğu bir gerçek.

12- Roma – Assassin’s Creed Brotherhood

Listemizin on ikinci sırasında gerçekten de şaşırtıcı bulunabilecek bir seçim var, Roma. Roma’nın tüm önemli alanlarını ve İlkçağ ile Rönesans’ı çok iyi birleştiren sarı, pembe şehir tam olarak bilemediğimiz bir şekilde sıcaklık yayamıyor. Yine de aslına sadakati takdire şayan.

11- New Orleans – Assassin’s Creed III Liberation

Serinin kazara üyesi olan bu aslen mobil konsol oyunu, Ubisoft Sofya’nın beklenmedik New Orleans tasarımı ile oyuncuları şaşırtmıştı. Yine de oyun için bu kadar cömertçe iyi yorum yapamayacağız.

10- İstanbul – Assassin’s Creed Revelations

Tarihi alanları ve egzotik seçimleri ile dikkat çeken ve özellikle Kapalı Çarşı ile oyunculara keyif vermesine rağmen İstanbul, genel griliği ve sisli kasveti ile oyuncuları içine çekmek konusunda bazı sorunlar yaşıyordu.

9- Boston – Assassin’s Creed III

New York’tan bahsederken adı geçen Boston, yokuşları ile değilse de, daha iyi ve ileri şehirleşmesi ve daha özenli karakteristik yapısı ile içinde bulunması keyifli bir kent olmakla kalmıyor, oyunun özlenen kent boyutuna bir nebze olsun çare oluyordu.

8- Havana – Assassin’s Creed IV Black Flag

Havana, renkli binaları ve İspanyol mimarisi ile kıtanın özelliklerini birleştiren o güneşli ve özel şehir AC Black Flag‘ın şehirsel anlamda tartışmasız en iyisiydi. Eğer Nassau ve Kingston’a şehir diyorsanız…

7- Bağdat – Assassin’s Creed Mirage

Serinin son oyunu Mirage’a, daire şehre ev sahipliği yapıyordu. Mimari açıdan ve teknolojinin geldiği nokta ile desteklenen güzelliğine rağmen en azından seri bazında biz Ortadoğu’nun lider şehirliğini mavi Bağdat yerine sarı Şam’a vereceğiz.

6- Paris – Assassin’s Creed Unity

İhtilalin ve tarihin bu harika şehri Paris… Assassin’s Creed Unity‘nin oyun olmaktan ziyade parkur fiziği ve şehirciliğiyle öne çıkan yapısında başrol oynayan şehir, yer altı dahil haritaları ve manzaraları ile son derece güzeldi. Altıncılık pek de kötü bir yer olmasa da tıpkı Bağdat ve Şam gibi burada da bizler modern açağın en iyisi olma şerefini bir diğer şehre bahşetmiş bulunduk.

5- Atina – Assassin’s Creed Odyssey

Antik çağın bu olağanüstü kenti, beyaz ile karışmış çiçek renkleri, anıt ve abideleri ile gerçek bir göz ziyafeti idi izleyenler için. Belki bir noktada tek kültürün baskınlığı ile ilk üçe giremiyor. Beş numarada Atina var.

4- Venedik – Assassin’s Creed II

Floransa’nın başrol olarak bir adım önde olduğu Assasssin’s Creed II‘de Venedik’i seçme sebebimiz Venedik’in kanalı ve kiremit rengi güzelliği olduğu kadar, Rönesans estetiği ile yeniçağ sanayisinin mükemmel sentezi oldu. Floransa’daki Rönesans masalından sonra Venedik bu masala gerçeğin de eklemlenmesiydi kısaca.

3- Şam – Assassin’s Creed

Assassin’s Creed ile tanıştığımız ilk oyunda bir tepeden gördüğümüz bu enfes kale, güneşin ışınlarını yumuşacık dünyaya düşürmesinden, güzel kubbelerine, sedirli avlularına, canlı sokaklarına ve kıpır kıpır yaşamına bizi de ortak etmişti. Tam on yedi yıl önce dizayn edilen şehir üç numarada.

2- Londra – Assassin’s Creed Syndicate

Sanayi devrimi ve Viktorya Dönemi’nin kol kola gittiği devasa, yaşayan bir şehir düşünün. At arabaları ve çeteleri, bahçelerinden, tehlikeli kenar mahallelerine kadar büyük bir ihtişamla arz-ı endam eden Londra ve belki de Syndicate, seride beklenmedik güzellikler olarak iki numarada yer buluyor kendisine.

1- İskenderiye – Assassin’s Creed Origins

İlkçağın 7 harikasından ikisine ev sahipliği yapan, Büyük İskender ile Mısır’ın eski krallıklarının, Helenistik kültür ile Mısır’ın mimarisinin sentezlendiği bu olağanüstü geçirilen her gün ve her yıldızlı gece bir zevkti. Mermer yollarından ilkçağın müthiş şehirciliğine kadar bu koca şehir de keyif vermeyen bir yer yoktu. Karşınızda Assassin’s Creed serisinin en güzel şehri İskenderiye…

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 0 / 5. Oylama sayısı: 0

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir