The Witcher: Kitap Tanıtımı

Bunu Paylaşın

Merhaba, bugün, 20 Aralık 2019 tarihinde Netflix kütüphanesinde yerini alacak The Witcher dizisinin kaynağını aldığı aynı adlı kitap serisinden kısaca bahsedeceğiz. Doğrusu dizi, Netflix kütüphanesinde yerini aldıktan sonra bu konuya dönmeyi de düşünmüyoruz. Yine de materyali bir de kitap serisi olarak incelemenin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Türkçeye de Witcher olarak çevrilen kitapların altıncısı yakın bir zamanda piyasaya çıkmıştı. Rivyalı Geralt’ın maceralarını anlatan orijinal kitap serisi, olay örgüsüne dair yedi ve bir de ara dönem olmak üzere sekiz kitaptan oluşuyor. Bu satırların yazarı olarak Türkçeye çevrilen altı kitabı da okuduğumu belirtmeliyim. Belki yedinci kitabı da okumak gerekirdi ancak şöyle bir durum da göz ardı edilmemeli.

The Witcher, orijinal adıyla Wiedzmin, Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin eseri olduğu için leh dilinde yazılmıştır. Hatta yazarın talebi üzerine de Türkçe çevirisi İngilizce değil Almanca baskısından yapılmıştır. Elbette eserleri kendi dillerinden okumak sanatsal anlamda o kitabı okuma deneyimine çok şey katıyor. Ama bu konuda bizim böyle bir şansımız zaten yok. Ayrıca dizi de kaçıncı sezonunda yedinci kitaba ulaşır bilemediğimiz için şu an için bu tanıtımın faydalı olacağını varsayabiliriz.

Kitapları spoiler vermeden çok kısa bir şekilde ele alacağımızı belirtip seriyle ilgili son bir detayı da verelim. İlk Witcher kitabı 1992 tarihli Kader Kılıcı’dır. Ancak uluslararası basıma çıkılırken, daha önceki olayları anlatan 1993 yılı tarihli Son Dilek öncelenmiştir. Dolayısıyla da seri Son Dilek ile okunmaya başlar. Biz de Son Dilek’ten başlayacağız.

SON DİLEK

Witcher serisinin ilk iki kitabı, ana öyküye dair nüveler barındıran kısa öykü kitaplarıdır. Materyale ait bir evren oluşturdukları kadar, aralarda ana öyküyü kurarlar.

İşte Son Dilek de böyle başlar. Rahibe Nenneke’nin Manastırında tanıtılan Witcher’ın ilk hikayesi ünlü Striga hikayesidir. Aslında tüm hikayeler Witcher’ın hatırladığı olaylar olup kendisinin bulunduğu yer de manastırdır. Temeria Kralı Foltest’in kızıyla ilgili olan hikaye özellikle Witcher’ın vahşi tabiatını gözler önüne serer. Bu hikayeyi ilk oyunun intro sinematiğinden hatırlayabilirsiniz.

Witcher’ın atı Roach’ın ve gergin tabiatının ilk kez tanıtıldığı kitapta Witcher bir Bruxa –bir dişi vampir türü- ile de dövüşür.

Satır aralarında Nenneke’nin kehanetleri ve Witcher için duyduğu büyük korku sezilir.

Kitabın başrolündeki öykü Ehvenişer, ünlü İngilizce ismi ile The Lesser Evil’dir. Geralt’a Butcher Of Blaviken/Blaviken Kasabı ünvanını kazandıran öykü, yazar Andrzej Sapkowski’nin de favorisidir. Geralt’In kötülük arasında ayrım yapmayı reddettiği ve onu tamamen temizlemek için çıktığı yolda yalnız bırakılışını gösteren öykü, iç burkucudur.

Bedel Meselesi ise Geralt’ın kaderinin bağlanacağı olayların başlangıcı açısından serinin tamamı için daha temel bir öyküdür.

Ozan Dandelion’u uluslararası okuyucuya ilk kez tanıtan kitabın, kitaba ismini veren hikayesi Son Dilek’te ise Geralt ve Yennefer’in aşkı başlar. Her ikisinin de ruhunun derinliklerine giden açıklamalar da yine bu hikayede çıkar okuyucunun karşısına.

KADER KILICI

Kader Kılıcı da bir öykü kitabıdır.

Olasılıkların Sınırı öyküsü Zerekanya’lıları tanıtan, halkın Witcher ile ilişkisindeki çarpıklığı gözler önüne seren, bir ejderha avını konu alan ve güzel bir twistle biten novella ayarında bir öyküdür.

Buz Parçası’nda, Geralt’ın duyguları olduğu –ki mutasyonları yüzünden Witcher’ların duygusuz olduğuna inanılır- ve Yennefer’e ne kadar kuvvetle bağlandığı anlatılır.

Ebedi Ateş’te, Doppler –şekil değiştiren bir ırk- Dudu’nun hikayesi anlatılır. Hikaye aslında ekonomist olan Sapkowski’nin bir nevi profesyonel meslek hayatından bir şov gibi de değerlendirilebilir.

Kader Kılıcı –ki Witcherların üretilmesi ve sonrası ile ilgili bir konsepttir- aynı zamanda Geralt’ın kaderinin ikinci perdesi ile ilgilidir. Geralt küçük Ciri ile tanışır.

Ve kitap ilk Nilfgaard işgalinin hikayesi ile sona erer.

ELFLERİN KANI

Bu kitapla birlikte Witcher’in ana olay örgüsü başlar. Kısa öykülerden kaynağını bulan bu kitapları spoiler verme olasılığı daha yüksek olduğu için daha kısa ve daha genel ele alacağız.

Kitap, kuzeyi –Geralt Kuzey Krallıkları’nda yaşamaktadır- işgale başlayan Nilfgaard ordularının Cintra Savaşı ile başlar…

…Ciri’nin witcher eğitimine başlaması ile devam eder. Triss Merigold’un ilk kez göründüğü kitaptır. Kaer Morhen kalesi, witcherlar Vesemir, Lambert ve Eskel’in de ilk kez okuyucuya takdim edildiği kitap, temelde Ciri’nin güvende tutulması ile ilgilidir. Çünkü Ciri, hem güneyden gelen Nilfgaard işgalcilerinden hem de kuzeydeki Cintra topraklarına varis olmak isteyen krallardan korunmalıdır. Bunun için önce Triss, sonra Nenneke ve en son Yennefer Ciri’yi korumak için yanlarına alırlar.

NEFRET ÇAĞI

Geralt’ın dedektif arakadaşlarının, Rience adlı ve kimin emrinde olduğu bilinmeyen yarı bir büyücünün hamlesinin arkasında olanları öğrenmek için çalışmasıyla başlayan kitap, esasen belki de altı kitap içinde serinin en güçlüsüdür. Ciri’nin bazı özelliklerinin açıklandığı kitapta, Elf ve cüce isyancı sincaplar da boy gösterir.

Ancak kitabın ana konusu ve olayı, büyücü adası Thanned’de olanlardır…

ATEŞLE İMTİHAN

Oyunlarda kitaptan daha çok görünen cüce Zoltan Chivay’in okurlarla tanıştığı kitap, bir arayışla ilgilidir. Ciri kendini arar. Diğerleri de onu. Milva, Regis ve Cahir’in olaylara dahil olduğu kitapta özellikle Ciri’nin kökleri ve dönüşümü büyük yer tutar. Yennefer olaylara zorunlu olarak daha geç dahil olur. Geralt ise tamamen nefretle doludur. Yol arkadaşları onu rehabilite etmeye çalışırken aklında tek bir kişi vardır; Ciri. Kitabın en ironik yanı finalinde Geralt ve arkadaşlarının o ana kadar kayıp olan kraliçe Meve’nin ordusuyla Nilfgaard’lıları yendikleri köprü savaşıdır. Bu savaştaki kahramanlığı nedeniyle Meve Geralt’ı yani Rivyalı Geralt’ı, Rivya şövalyesi yapar. Yalnız bir sorun vardır. Bunu da kitapları okuyanlar anlayıp tebessüm edeceklerdir…

KIRLANGIÇ KULESİ

Serinin Türkçeye son çevrilen kitabı Kırlangıç Kulesidir. Artık ümitsizliğin ve düşmanlığın had safhaya çıkmıştır. Nilfgaard dahil herkes; Geralt ve arkadaşları, Yennefer, Kuzey Krallıkları, herkesin ittifakı ve dostluğu çatırdamaktadır. Ciri korkunç acılar çekmiştir ve ruhen kırıldığı kadar nefret dolmuştur. Ancak hiç beklenmedik biri onu iyileştirmeyi başarır. Bu iyileşme kitabın finalini tamamen bambaşka bir hale getirir…

Evet, özetlerimiz ve tanıtımımız bu kadar. Böylece Netflix The Witcher ve Star Wars Episode IX: The Rise Of Skywalker için hazırladığımız dosyaların sonuna geliyoruz. Her iki yapımın da vizyona gireceği 20 Aralık 2019 tarihinde görüşmek dileğiyle…

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 5 / 5. Oylama sayısı: 1

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir