Toplumların Yüreklerindeki Şarkılar; Marşlar…

Bunu Paylaşın

Dün 99.yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin bizde uyandırdığı güzel bir fikirle karşılıyoruz bugün sizleri; marşlarla… Her ne kadar her ülkenin milli marşı olmakla ve bunlar onların kolektif hafızlarında önemli yer tutmakla birlikte, biz bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması olarak özel bir bölüm olarak sadece bir tane dinleti hazırladık sizlere.

İlk marşımız, bize ait bir marş olacak; Biz Atatürk Gençleriyiz ya da bir başka bilinen ismi ile Hoyra Rira Rira Hey. Muammer Sun‘un bestelediği marşın birçok versiyonu olmakla birlikte biz orijinal versiyonunu seçtik sizler için. Son derece güçlü ve coşkulu…

İkinci marşımız İngiltere’den geliyor, British Grenadiers/Britanya Humbaracıları. Vurmalı ve üflemeli enstrümanların coşkulu uyumunun dans ettirmesi gereken insanları savaştırması üzücü de olsa milli marşların temelde mücadele üzerine ortaya çıktığı gerçeği de maalesef bir vakıadır.

Adayı terk etmiyor ve İskoç menşeli olup yine Birleşik Krallık Orduları’nın kullandığı, özellikle Birinci Dünya Savaşı filmlerinde görmeye alışık olduğu bir marşa geçiyoruz; Scotland The Brave/Cesur İskoçya. Savaşın acı yönünü çok daha iyi veren bu marşın duygusal yapısı adına yansımış demek doğru olacaktır.

İngiliz marşları ve Birinci Dünya Savaşı dedikten sonra savaşın karşı tarafına geçmemek olmaz. Almanya’dan bahsediyoruz. Almanlar disiplinli ve Prusya ekolünün çelik disiplinine sahip olsalar da kolektif zihinlerindeki marş aslında kültürlerinden beklenmedik şekilde bir ağıttı; Ich Hatt Eninen Kameraden/Benim Bir Yoldaşım Vardı.

Fransa’ya geçiyoruz şimdi de, dinletimizdeki tek milli marş olacak bu marşın özelliği, ihtilal sonrası Fransız Orduları’nın bir anonim şarkıyı milli marş olarak anonim şekilde kullanmış olmaları. Bu bile temayı özel kılıyor. Dinliyoruz; La Marseillaise/Marsilyalılar.

Şimdi Rusya’ya gidiyoruz. 1917’deki Ekim Devrimi ile SSCB yani Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği adını alan ülke, ideolojisine göre bir müzik anlayışı geliştirdi. Sırada bu anlayışın en coşkulu örneklerinden biri var. Polyushka Polye/Bu Ova.

Son marşımız görece daha yeni bir ülkeden geliyor olmakla birlikte, finalde yer almasının sebebi aslında bir barış ve savaş sonu mutluluk “şarkısı” olması. 1861-1865 yılları arasında ABD’de gerçekleşen iç savaşın Kuzey tarafından kazanılması üzerine, birliklerin eve dönmesini kutlayan marşın adı, When Johnny Comes Marching Home/Johnny Eve Döndüğünde…

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 5 / 5. Oylama sayısı: 1

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir