2022’de Oyun Dünyasını Çalkalayacak 15 Oyun – Editörümüz Murat Barış Sarı Değerlendirdi

Bunu Paylaşın

Oyun dünyası… Bu görece yeni eğlence ve eğlenceli “sanat” retro örneklerden, yeni denemelere, büyük franchiselardan, bağımsız yapımlara kadar girdiği bu yeni çağda her kesimden insanı heyecanlanlnadırmayı başarıyor. Web 3.0‘dan, Metaverse‘e değişen teknolojinin sanal ile gerçeği karıştırmaya başladığı bu yıllarda elbette ki 2022 de bahse konu çok yönlü varyasyonlardan nasibini aldı. Bizler de, sizin için yılın ses getirmesini en çok beklediğimiz 15 oyununu derledik.

Başlamadan önce belirtmemiz gerekir ki, daha olgun yaş grupları için olan ve film, MCU, DC evrenlerinden bağımsız oyunlardan seçtik başlıklarımızı.

Belirtilmesi gereken bir başka hususu da belirterek, kendisi ve/veya geri dönüşleri ile ve tabi subjektif olarak bizi en az heyecanlandırandan en çok heyecanlandırana doğru gidecek, hazırlaması son derece keyifli bir panorama olan dosyamızı sizin de aynı keyifle incelemeniz dileğiyle ve lafı hiç uzatmadan başlayalım.

15- Ghostwire: Tokyo

The Evil Within‘de ortak çalışmış iki firma Tango Gameworks ve Bethesda Softworks‘un yeni projesi Ghostwire: Tokyo. Tokyo’da birden kaybolan nüfusun perde arkasındaki olayları çözmeye çalışırken, ruhlarla ilintili Japon mitolojisinden, yine Japon dövüş sanatlarına kadar yabanı ama köklü bir geleneğin uzantısı olarak kendisini gösteriyor. 25 Mart’ta piyasaya çıkacak oyun özellikle PS5 için tasarlanmış.

14-Nightingale

Kanada merkezli ve deneyimli çalışanlarına rağmen yeni bir firma olan Inflexation Games‘in ilk ve iddialı franchise adayı, her ne kadar 2022’de piyasada olacak mı belli değilse de, fade, alternatif evrenler, çok ırklı ve kadın kahramanların çoğunlukta olduğu bir masal dünyasına dair fragmanı ile heyecan uyandırdı. Fragmanın ortaya koyduğu evrenlerin, göz alıcı zenginliği ve yeni kurulan yaşamların o evrenlerdeki tehlike ile birlikte gösterilmesi bir artı iken oyunun kahramanlarının Victoria çağına dair tasarımları da ayrı bir artı olarak kendini hissettirdi. Öyle sanıyoruz ki ana hikaye bu gizemi yeterince merak ettirip yeterince anlamlı olursa, Nightingale bir franchise haline gelebilir.

13- A Plague Tale Requem

Fransız oyun firması Asobo Studio‘nun oyunu, aslında yakın bir zamanda piyasaya sunulan ve büyük beğeni toplayan A Plague Tale: Innosence‘in devamı. 14.yüzyıl Fransa’sında ve Fransa’nın İngiltere ile tutuştuğu Yüz Yıl Savaşları’nın ortasında geçen bu veba hikayesi, politika, tarih ve doğa üstü olayları harmanlayan, oyun dünyasından da Last Of Us ve The Witcher‘ı farklı şekillerde andıran bir tür “istem dışı” Fareli Köyün Kavalcısı hikayesi. 2022 yılında piyasaya sürülecek, iki kardeşin macerasının tam çıkış tarihi henüz belli değil.

12-S.T.A.L.K.E.R.2: Heart Of Chernobyl

S.T.A.L.K.E.R. serisinin son oyunu, her ne kadar hayranlarını en azından Aralık ayına kadar bekletecekse de, buna değecekmiş gibi görünüyor. Tıpkı Metro serisi ve materyalin orijinal kaynakları olan Sovyet/Slav ekolünün iyi bir temsilinin geldiği açık çünkü. Her ne kadar, S.T.A.L.K.E.R. serisi kaynak materyalinin felsefi yapısını biraz fazla aksiyona çektiyse de, türünün elit üyelerinden olduğu da muhakkak.

11-Saints Row

Serinin son halkası veya başa dönüşü -nasıl değerlendirirseniz…- yine çok eğlenceli ve inovatif olacak gibi duruyor. Kişiselleştirilme konusunda usta bir franchise’In özellikle silahlar ve çağları bazında sundukları oldukça zengin. Ancak bir yanlış anlaşılma olmasın, bu satırların yazarı için gerçekçi GTA her zaman bir adım önde. 23 Ağustos’ta piyasaya çıkacak versiyon, bunu değiştirebilir mi?.. Göreceğiz…

10-Forspoken

Açık dünyada geçen ve sanat yönetimi olarak Japon ekolünden gelen bu oyun, vaad ettiği gizem ve karakterlerin yapısı ile batı ekolüne de yakın duruyor. Her ne kadar aksiyon dinamiği akıcı da olsa bu aynı zamanda özellikle PC oynanışında son derece kapasiteli bir bilgisayar demek… 24 Mayıs’ta PC ve PS5‘de piyasaya sürülecek oyunun bu son özelliği ile ne anlatmak istediğimizi dilerseniz fragmana bırakalım…

9-Tiny Tina Wonderlands

Borderlands… Çizgi filmvari sanat tasarımı, olağanüstü karakterleri, FPS keyfi ve FRP alt yapısı ile zengin eğlenceli ve heyecan verici. Borderlands 2‘nin büyük başarı yakalayan DLC‘si Tiny Tina’s Assault On Dragon Keep‘in sonucu olarak karşımızda tam bir oyun var şimdi. Tiny Tina’nın kaprisleri başa çıkarım diyenler 25 Mart’ta hazır olsunlar.

8-Redfall

Bethesda Softworks’un bu sefer Arkane Studios ile birlikte piyasaya sürdüğü bu vampir vs. geliştirilmiş insan çatışması, çağın anlatım dinamiğini yakalayan ve görselliğini keyifli FPS elementleri le birleştirmeyi başaran bir yaım olarak göze çarpıyor. Bununla birlikte dört buçuk dakikalık fragmanındaki odak dağınıklığından oyunun özünde kurtulmuş olması gerektiğini de belirtmeliyiz. Bu yaz bunu görmek için iyi bir fırsat olabilir.

7-God Of War: Ragnarok

Dev markanın bu yıl karşımıza çıkacak son halkasını anlatmak için çok kelimeye ihtiyaç varsa da, temelde bir mitolojik kesişim ile aile dramasının kesiştiği aksiyonun da had safhada olduğu bir başka God Of War bölümü ile karşı karşıya olduğumuz kesin. Ragnarok’u durdurmak peşindeki baba oğulun grafik harikası seyahatlerine katılmak için zaman ne peki? O henüz belli değil…

6-Sifu

Sifu, geleneksel ile moderni hatta post moderni tılsımlarla bir araya getiren ve derin hikayesini özeli bir sanat tasarımına ek olarak zorlu bir combat sistemi ile donatan bir eser olarak, dövüş oyunlarına yeni bir soluk getirdi denilse yanlış olmaz kanaatindeyiz. Sifu öğrenilmesi gereken bir oyun, bütün düğmelere aynı anda basılarak kazanılan bir oyun değil bir başka deyişle, oynarken yaşlanılan bir oyun… Sifu çıktı.

5-The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild 2

Normalde ve genelde çok değinmediğimiz Nintendo‘nun ve daha doğrusu Nintendo Switch‘in efsane oyunu, özellikle Amerikan piyasasında “bu yıl da!” bekleniyor. Yapımcılar ise konusunun ötesinde ismini bile önceki versiyonun 2.si olarak tanımlayarak kafaları karıştırmakta… Ne ve nasıl olacağı belli değil ama çok merak edildiği bir gerçek…

4-Dying Light 2 Stay Human

Bir başka zombi oyunu Dead Island‘ın yapımcısı, bir başka Polonya firması olan Techand‘ın, Dying Light serisine devam oyunu olan Stay Human, listemizde piyasaya sürülen bir başka oyun. Genelde olumlu eleştiriler alan oyunun güçlü noktası parkur olurken zayıf noktası tekrar eden görevler olmuş. Ancak başlıkta belirtildiği gibi, “insan kalmak” konusu oyunu diğer zombi oyunlarından ayırıyor. İnsan kalın…

3-Horizon Forbidden West

Aloy’un yeni macerası bu satırlarla aynı anda başladı… Sınırları aşan avcı, eski uygarlığın sonunu araştırırken biz de nefes kesici görseller ve animasyonlarla karşılaşacağız sanıyoruz. Sırların çözümünün ve geçmiş şanın yansıması olarak su altı sekanslarının da oyuna eklendiğini belirtmekte fayda var.

2-Starfield

Bethesda‘nın herşeyiyle kendisine ait son ve yeni oyunu Starfield 24.yüzyılda geçen bir uzay operası. Oyunun açık dünyasında keşfin ve politikanın eşit ölçüde yer alacağı söyleniyor. 25 yıl sonra çıkardıkları bu oyunla bilim kurgu daha doğrusu uzay sahasına da bir franchise açan Bethesda için ise asıl sorun bu olabilir. Firma tarafından bir Uzay Skyrim‘i olarak tanımlanan oyunun bu hali belki de problemin kendisi olacak. Bunu anlamak için de en az Kasım’a kadar bekleyeceğiz.

1-Elden Ring

Japon FromSoftware imzalı ve yine Japon oyun devi Namco‘nun dağıtımını üstlendiği Elden Ring, efsanevi iki ismi Hidetaka Miyakazi ve George R.R.Martin‘i biraraya getirmesi ile bile oyuncuları heyecanlandırmayı başarmıştı. Ve şimdi, sadece bir hafta uzağımızda… Kaynağını özellikle Souls’tan aldığı ifade edilen oyunun açık dünya ve at gibi yeniliklerine ek grafik veya teknik yenilikler eklediği açık. Ancak özellikle Martin’in etkisinin ne olacağı bu satırların yazarı için daha ilgi çekici bir unsur… Böylelikle biz de sizlere veda ediyoruz. Umarım keyifli bir yolculuk olmuştur. Esen kalın.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 0 / 5. Oylama sayısı: 0

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir