90’lar Estetiğinde Bir Polisiye Senaryo: Gece Görüşü -1

Bunu Paylaşın

Bugün bir senaryo dizisi başlatıyoruz; Gece Görüşü. 1999-2002 yılları arasında yazılmış olan bu polisiye senaryo, gerek yazarının gençliği, gerek 90’lar ruhuna ve temalarına yakınlığı sebebiyle bugünden bakıldığında biraz “eğlenceli” sayılabilecekse de formatı dolayısıyla yine de platformumuzda bir renk olacak kanaatindeyiz.

Formatı, Fransız senaryo formatı olduğu için, senaryoyu tek bir resim olarak yapıştırdık. Bir öykü gibi veya Amerikan senaryo tarzı olarak ve gramatik düzeltmeleri gizlenmiş yazı formatında da paylaşabilirdik ancak senaryo tekniği açısından okuyanlara bir faydası olması açısından böyle bir tercih yaptık.

Bununla birlikte teknik olarak biraz kafası karışık bir metinle karşı karşıya olduğunuzu şerh düşelim. Bazen diyalog ağırlıklı, bazen bir nebze öyküye yakın, bazen ise bayağı bayağı kamera planlarını da içeren dekupaj senaryo özelliği gösteriyor metin. Standardize edebilirdik ancak yirmi yıl öncesinin ruhuna müdahale etmemek için orjinal halini koruduk.

İçerik olarak da biraz önce bahsettiğimiz gibi biraz “genç” ve “eğlenceli” olsa da, sürpriz ve polisiye unsurlarının sizlerin dikkatini çekebileceği umudunu taşıyoruz.

Keyifli bir vakit geçirmeniz dileğiyle…

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 3 / 5. Oylama sayısı: 2

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir