Çağdaş Kompozitörler Serisi-10: Tematik Kompozisyonlara Dokunan Yüksek Duygusallık: James Horner

Bunu Paylaşın

Bugün müzik kutusunda, on yıl kadar önce hayata veda etmiş ama görece uzun kariyerinde unutulmaz melodilere imza atmış bir kompozitörü dinleyeceğiz; James Horner.

Soundtrack albümlerini bestelediği filmlerin karakterine uygun melodileri duygusal bir açıdan yansıtmayı başaran sanatçıdan ilk seçimimiz 1995 yılından geliyor; Braveheart / Cesur Yürek. Mel Gibson’un hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstelendiği bu epik tarihi filmin oscarlardaki performansı her ne kadar Horner’a aynı başarıyı getirmese de, melodisi sinema tarihinin unutulmazları arasına girmişti.

İkinci parçamız Legends Of The Fall / Sonbahar Efsaneleri’nden geliyor. Başrollerinde Anthony Hopkins ve Brad Pitt gibi iki fenomenin olduğu filmin hüzünlü hikayesi bir hazan melodisi olarak soundtrack albümünde de hissediliyor.

Horner’ın diskografisindeki belkşi de en tematik parçada şimdi sıra; A Call To Arms / Silaha Çağrı. Dönemin yükselen iki yıldızı Matthew Broderick ve Denzel Washington‘un yanında artık karakter oyunculuğunda bir marka olmuş Morgan Freeman‘ın da boy gösterdiği bu Amerikan İç Savaşı hikayesi, soundtrack albümünde de aynı netlikle temsil edilmişti.

Avatar, James Cameron‘un 2009 tarihli efsane filminin ilkinin belki de en hüzünlü sahnesine gidiyoruz şimdi de, Tsutey’s Death / Tsutey’in Ölümü. Öyle sanıyoruz ki bu sahnenin duygusal ağırlığı bu tema olmadan asla hakkıyla anlatılamazdı.

Dinletimizin son parçası, Cameron ve Horner ortaklığının Oscarlı efsanesinden gelecek. Celine Dion‘un seslendirdiği ve neredeyse on yıl boyunca orjinal film şarkısı konusunda sinemayı domine eden “My Heart Will Go On“. Keyifli bir vakit geçirmiş olmanız dileğiyle…

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 5 / 5. Oylama sayısı: 1

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir