Beklenilen Dizi Yüzüklerin Efendisi’ni Karşılarken: Tolkien’in Evreninin Harika Müzikleri…

Bunu Paylaşın

Bugün, siz sevgili takipçilerimizle J.R.R.Tolkien‘in başyapıtı The Lord Of The Rings/Yüzüklerin Efendisi‘nin sinema versiyonundan altı parça/tema paylaşmak istiyoruz. Bu sayede gelmesini beklediğimiz Amazon yapımı Yüzüklerin Efendisi dizisi için de biraz havaya girmiş olacağımızı ümit ediyoruz.

Sözü uzatmadan dinletimize geçelim. İlk parçamız A Journey In The Dark, serinin ilk kitabını aynı isimle beyazperdeye taşıyan The Fellowship Of The Ring/Yüzük Kardeşliği‘nden geliyor. Parça Moria’daki efsane cüce şehri Dwarrowdelf/Cücegazuv’un kahramanlarımız tarafından ziyaret edilmesine eşlik ediyor. Özellikle 02.10 ile 03.10 arası yükseliş dinleyiciyi derinden etkiliyor.

İkinci parçamız için serinin ikinci kitabına dolayısıyla filmine geçiyoruz; The Two Towers/İki Kule. Bu filmden seçtiğimiz ilk parça Helm’s Deep/Miğfer Dibi. Parça Miğfer Dibi Kalesi’ne sığınma yolundaki Rohan halkına saldıran Warg Riders/Kurt Binicileri’ne karşı Rohan süvarilerinin verdiği savaşa eşlik ediyor. Parçanın operet kısmında Aragorn ile Eowyn‘in savaş öncesi son bakışmaları son derece etkileyici olsa da, Aragorn sadece Arwen‘e aşıktır.

Aynı filmden seçtiğimiz ikinci parçaya gelelim şimdi de. Breath Of Life/Yaşam Nefesi. Bu parça, Kurt Binicileri ile yapılan savaşta bir uçurumdan uçan ancak ölmeyen Aragorn’un Arwen’in manevi yardımıyla -ya da içindeki Arwen imgesi ile diyelim- yaşama tutunmasına eşlik ederek başladığı yolculuğunu, Aragorn’un Miğfer Dibi’ne dönerken gördüğü Uruk Hai ordusunu haber vermek için hızlanmasına eşlik eden ve 04.01’de başlayan yükselişle tamamlıyor.

Gelelim üçüncü filmimize yani The Return Of The King/ Kral’ın Dönüşü’ne. Artık insan aleminin merkezi Gondor sahneye çıkmıştır.İzleyiciler Gondor’la daha doğrusu Gondor’un kalbi Minas Tirith/Ak Kule ile bu tema eşliğinde tanışır. Bu temanın yani Minas Tirith’in 02.55’den sonraki kısmı aynı zamanda filmin de ana temasıdır.

Son filmin bir başka öğesi de Rohan‘dır. Bu atlı millet ve kralları değerlerini kanıtlamak istemekte ve bunun için Gondor’u kurtarmak zorunda olduklarını bilmektedirler. Bu atlılar yani Rohirrim’in temasını dinliyoruz şimdi de; The Ride Of The Rohirrim/Rohirrim’in Seferi…

Geldik son temamıza; The Fields Of Pelennor/Pelennor Çayırları. Bu tema; filmin, kitabın hatta serinin climax noktasıdır. Gondor önünde birleşmiş insan orduları ile Sauron‘un orklarının çarpışmasına eşlik eder. Sahne özellikle Rohan süvarilerinin ork ordularına yaptığı hücum ile anlamını bulur. Adrenalini hissedeceğiniz temaya geçerken sizlere iyi günler diliyoruz.

Hoşça kalın.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 0 / 5. Oylama sayısı: 0

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir