Bu Sefer de Sinemalardan Geçen Bir Ramazan Klasiği Ve Onun Soundtrack Albümü: The Message/Çağrı

Bunu Paylaşın

Geçtiğimiz hafta, Moustapha Akkad‘ın 1976 yılı yapımı filmi The Message/Çağrı, remastered versiyonu ile kırk beş yıl sonra sinemalarda gösterildi. Bir haftalık bu özel gösterimin ardından, filmin kendisine değil ama -çünkü film, yaklaşık iki kuşaktır ülkemizde neredeyse herkes tarafından izlenmiştir- üç Oscarlı bir film müziği efsanesi olan Maurice Jarre‘ın olağanüstü melodilerine dönerek bayrama girmek son derece hoş olacaktır kanaatindeyiz.

Daha önce 1963’de Lawrence Of Arabia ve 1966’da Dr.Zhivago ile, daha sonra da 1985’de A Passage To Indi ile Oscar‘a uzanan 1924 doğumlu Fransız kompozitör, Çağrı filminin müzikleri ile de Oscar’a aday olmuş ancak belki çöle dair aldığı önceki Oscar belki de rakibinin daha ilk anlarından beri fenomen olmayı başarmış The Star Wars olması sebebiyle, Oscar’ı bu kült film ve kült soundtrack albümüne kaptırmıştır.

Maurice Jarre’ın çok yönlü diskografisine, özellikle seksenli yıllarda öncüsü olduğu elektronik müziğiyle gençlere ilham olmuş oğlu Jean Michelle Jarre ile birlikte döneceğimizi ifade ederek dinletimize başlayalım dilerseniz.

İlk temamız Hegira/Hicret, çöl ve ev temaları ile başlayan ve git gide hüzne ve sonrasında da ağıta doğru farklı versiyonları ile seyreden melodisi ile filmin duygu yükünü çeker.

İkinci temamız Declaration/Bildiri. Müslümanların ilk halka açık ilanlarına eşlik eden tema, coşku ve mücadele hissini birlikte yaşatan yapısıyla dikkat çeker.

Sıradaki, Fight/Çatışma yani genel olarak anılan isminin özelinde Bedir Savaşı sahnesine eşlik eden tema ise aslında ilginç bir şekilde, Declaration’a göre daha doğulu bir çatışma anlayışını temsil eder. Bir başka deyişle özellikle batı müziğine aşina izleyici kitlesi için Fight ve Declaration’un yer değiştirmesi kulağa daha tanıdık gelen bir eşleşme etkisi verecektir.

Son temamız Entry To Mecca/Mekke’ye Giriş, dinamik perküsyon ile açtığı perdesini bir tür kavuşma coşkusuna bırakarak bizim gibi filmin de final temasını sunar. Bayrama kadar bir dosya daha yayınlamayı planlasak da tematik anlamda bu dosya ile sizlere erkenden iyi bayramlar diliyoruz. Hoşça kalın.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 0 / 5. Oylama sayısı: 0

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir