Dönemsel Versiyonlarıyla Bir Adrenalin İstilası: Rocky Serisi Soundtrackleri

Bunu Paylaşın

Bugün sizlerle, başlıkta da belirttiğimiz gibi bir adrenalin milli marşı olarak tanımlanabilecek Rocky serisinin aynı özelliği taşıyan soundtrack albümlerinden örnekler paylaşacağız. Fakat başlıkta belirttiğimiz diğer noktanın da gözden kaçmaması şartıyla; özellikle batıda müziğin evrelerine dair de bir paylaşım olacak bu.

Sözü fazla uzatmadan başlayalım. 1976 yılındayız. Gonna Fly Now/Şimdi Yükseleceğim. Bill Conti‘nin bu, Rocky filmi ile özdeşleşmiş parçası, özellikle Amerikan toplumunun kenar mahallelere sıkışmış kitlelerini temsil eden, savaşçı ama aynı zamanda da umut aşılayan özelliklerini tümüyle üzerinde taşıyordu. Rocky’nin bütün bir semti peşine takıp şehir meydanının merdivenlerinden çıkarak zaferin sözünü vermesi aslında bir saçmalık değildi yani…

Going The Distance/Mesafe Almak. Sıradaki şarkımızın metaforik anlamı bu ise de, boksta terim, nakavt olmadan karşılaşmayı bitirebilmek anlamına geliyor. Bir adamın varoluş mücadelesinde yıkılmadığını, bir şampiyon karşısında ayakta kalarak gösterdiği bu anların, kalbi hızlandıran melodisini dinliyoruz.

1979 yılında, ilk filmin hem kitlelerce hem de akademice gördüğü büyük ilgi sonucunda çekilen ikinci film, belki izleyenleri makus talihini yenen Rocky özelinde mutlu etmişti. Ancak ilk filmin tüm metaforik altyapısını yok etmesi gibi bir yan etkiyi beraberinde getirdi. Yine de Rocky’nin, Apollo’dan kemeri aldığı mücadeleye eşlik eden tema Conquest/Fetih, bütün serinin muhtemelen en ilham verici parçasıydı.

1982’deki Rocky 3, genelde seri içinde geride kalmış bir filmdir. Esasen Rocky 3 selefi ve halefinden daha anlamlı bir konuyu işliyordu; ruhunu kaybeden adamın düşüşü ve ruhunu da geri alarak ayağa kalkması. Filmdeki jargon ile, Eye Of The Tiger/Kaplanın Gözü’nü tekrar kazanması… Artık seksenler sahneye girmiştir, ve filmden geriye hafif de olsa efsanevi bir pop rock parçası çıkar.

1985’de, seksenli yılların, bu satırları yazan kişinin pek de hoşlanmadığı fazla “parlak” müzik anlayışı artık iyice oturmuş, pop ve rock arasındaki sınır zayıflamıştır. Aynı yıl bir de tam bir soğuk savaş propagandasına dönen Rocky 4 çıkar piyasaya. İlginç bir şekilde, fazla popüler ve mainstream olmakla birlikte iki film içi “montage” şarkısı çıkar ortaya. İlki Eye Of The Tiger’ın sahibi Survivor‘dan gelir. Burning Heart/Yanan Kalp. Terim, aslında bir şeye ulaşmak için tek başına verilen zorlu mücadele anlamına gelmektedir.

İkinci parça, Robert Tepper‘dan gelir; No Easy Way Out/Kolay Çıkış Yok… Filmde parçaya, Rocky’nin ilk üç filmdeki anıları eşlik eder.

Her ne kadar Rocky 4, serinin muhtemelen “en gaz” ve aynı zamanda “en boş” öğesi olsa da şovun derecesi soundtrackte de kendini göstermişti. Ayrıca biz de sintizayzırın dönemdeki etkisini size göstermek istiyoruz. War/Savaş var sırada.

1990’da gelen Rocky 5, aslında finali haricinde aşırılıklardan uzak, bir nostaljiye dönüşü ifade eder. Ancak soundtracki rap türünde olup hip hopa da göz kırpmaktadır. Rocky eski mahallesine dönmüştür, müzik anlayışı da öyle; Go For It/Bitir Şu İşi – Göreyim Seni… temasında eski ve yeni tınıların uyumu dikkat çekicidir.

2006’da viyona giren altıncı film Rocky Balboa, dingin ve olgun yapısıyla, 16 yıl sonra dönülen seriye kalbur üstü bir öğe olarak katılmış, sonrasındaki Creed serisine de bir öncül olmuştu. Bununla birlikte daha küçük spektrumdan bakan bir film olarak soundtrack albümüne ağırlık vermedi.

2015 yılında yeniden kurgulanan seri, Creed ve 2018’deki Creed II ile, 1976 ve 2006’daki filmlerin çizgisine döndü. Creed soundtrack albümleri günlük yaşama dair hip hop ve R&B beatleri ile iyi bir soundtrack kurgularken, eski temalara da saygı gösteren yüksek temaları da uyumlu bir şekilde bu öğelerle birleştirdi. Creed II’den ruhu yükselten bir melodi ile uğurluyoruz sizleri; Desert Training/Çölde Antrenman.

Hoşça kalın.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 0 / 5. Oylama sayısı: 0

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir