Sebt Günü Batıya Doğru Yola Çıkanlara – Bir Yol Hikayesi Bölüm 3

Bunu Paylaşın

Batı cephesinde yeni bir şey yok 

Bense, yeni bir sayfaya doğru çoktan yola çıkmıştım.

Yol kenarında bağdaş kurmuş oturan kör bir Kızılderili’yle her zaman karşılaşmazsınız. Kükreyen Aslan, adı buydu. Gözlerini kimin nerede oyduğundan bahsetmedi, ben de sormadım. “Yaklaş” dedi, yaklaştım. Tek hamlede boğazımdan yakaladı beni, oturttu aşağı. İşaret parmağını ufka doğru uzattı;

** “Aç gözlerini, aç da bak! Dünyanın ortasından geçen şu koskoca nehrin adı; sefalet, ıstırap ve yokluk. Her şeye sahip olduğunu sanan bir ahmaksın, oysa ne kadar yükseğe tırmanırsa
kuyruğunu o kadar gösteren sefil bir maymundan başka bir şey değilsin.

Yılanlar da insanlar gibidir, ne kadar sevip beslesen de hiçbir zaman arkanı dönemezsin. Tek bir adama ‘mutluydu’ dersen, lanetlenirsin ölmeden önce. Umutsuzca dibi delik bir kovaya süt doldurup durursun.

Yeşil bir ağacın gövdesinde büyüyen deve dikenleri gibi, dünyanın tüm iyiliklerini bir yüzüğün içine doldursan da  yine de sana ve bana yer kalır.

İnsan soyu için söylenecek tek şey, soysuz insan topluluğu olduklarıdır. Unutma, doğayı istediğin kadar keskin tırpanlarla biç, her zaman kükreyerek sana geri döner. Dünyanın ortasından koskoca bir nehir geçer adı; sefalet, ıstırap ve yokluk.

Tanrı tüyleri yeni kırpılmış kuzulara karşı rüzgârı kışkırtır ve şeytan elinin tersini bildiği gibi kutsal kitaplardaki her kelimeyi bilir. 

Bir güvercine tutkunluğu gökyüzünü, bir cana tutkunluğu kör bıçağı, bir sevgiliye tutkunluğu
aşığı mahveder ve unutma dünyanın ortasından koskoca bir nehir geçer adı sefalet, ıstırap ve yokluk.”

Soluklanmak için ara verdiğinde, başımı nasırlı elleri arasına aldı, parmaklarını yüzüme dokundurdu.  Boğazından çıkan bir gürlemeyle sesi yankılandı;

“Aç kulaklarını ve dinle şimdi; herkes kükrüyor!”

Lanet olası bu çölün ortasında, hiç bir kurt ulumaz. Derini kavuran güneş acıdan perdeler gözlerini, damarlarını dikine kesen keskin bir çığlık kopar gırtlağından ve sana yaşama şansı bırakmaz. 

Batıdan önce…

*** Düş peşinde koşan, çelikten zırh giymiş çıplak ruhlu bir bakirenin gözyaşlarını anlatacağım size. Umutsuz bir gecede, plastik ceset torbalarının içine doldurduğu aylak batı düşlerinin peşinde savrulan bakir bir ruhun hikâyesi bu: 
**** Bembeyaz, soğuk duvarları olan boş bir evdi. Tek bir penceresi vardı. Allah’ın cezası tek bir penceresi. Ne zamandır yağıyordu bu berbat yağmur, ne zamandır oturuyordum bu soğuk taşın üzerinde. Tek gördüğüm, iliklerime kadar hissettiğim; içimi kesen damlalardı. Birden yakaladı beni, nefes alamadım. Zincirledi ayak bileklerimi. Sıktı sıktı kanatana dek. Yemin ediyorum prangaydı, dibe çeken beni. “Yardım et, yardım,” diye çığlık atmıştım. Sesimi kimse duymadı.

Bak dostum, eğer tek bir günün varsa bu hayatta geçireceğin ve sen onunla yetinmeyip 365 günün hepsini istiyorsan ve 365 gün sadece bir hayalse, sadece tek bir lanet olası gün varsa elinde, işte o tek bir gün tüm hayatın olmalı anladın mı? Çünkü  diğer 364 gün için böğürerek ağlayabilirsin, hatta ağlamaktan çatlayabilirsin ama o tek günü, o tek bir günü kaybedersin sonsuza dek…

Eğer bugün yanındaysa, yarını tüketme. Çünkü yarına ihtiyacın yoktur dostum. Batıya giden o soğuk trende konuştuğumuz gibi işin gerçeği, yarın asla olmayacak! 
Çünkü it’s all the same fucking day.
Ellerimle kestim prangalarımı, parçalanmış kemiklerimi yerden topladım, tek tek geri taktım kendime. Birleşme yerlerini ter ve gözyaşlarıyla sabitledim. Her birine bir ad verdim;

*****

Sıddıka K.Enkhmunkh Erdene BatsukhAysim ErülkerSatı İ.Melahat Ü.Zeynep K.Gülşen TemirGülcemal PolatSema DağZeynep TopalAysel AkkurtKiraz Yıldırımİkranur TirsiNurgül BozN.A.Çilem K.Kısmet DemirD.ABerfin ÇalgıcıFriba H.Aslıhan AlkılınçAleyna ÇakırHalime MısırlıRojin EceMiray YılmazHatice ÇelikHuriye KaradenizGül Y.Nargül ÜnverGülnur A.G.L.Münevver AlbaçAyşegül AktürkFatemeh AlidadishamsabadiSelda BaşaranCarmen Florentina AydoğanGülnur KocabaşGül KaradağFatma KökoğluFatma GünayCanan NergizSema AslanZeynep ŞenpınarCeren KultaşSelma TetikHülya ÖzmenMehtap G.Fatma K.Seher A.M.Ç.Gül K.Selda B.Selda GeredeliNurcan PolatMünevver A.Zekiye OfRukiye ÇermanSevilay AlkaçEduard GrosoŞerife DalyanoğluBahriye DalyanoğluEsra KılıçaslanMelek YıldızAyşe D.Ceylan Aslanİsmi BilinmiyorHicret BeyazsuMeral AhmetoğluGamze PalaNaziye OğuzBircan ElişSafiye GökNeşe OrhanHacer MetinSylva Waltraud UmisskyHatice KurtNuray Varolİsmi BilinmiyorN.Ş.Anastasiya YazerskayaVildan Akkaya YılmazMaryam HussaınıNaime TaşÖzlem MutluHalime DursunAyşe SavdıçCeren AtlıDilek KayaMünevver ŞahinNeslihan DumlupınarG.G.Latife B.Melek DağyelCeylan Akpolatİsmi Bilinmiyorİsmi BilinmiyorDidem TuranNeslihan ÇalarPınar SarıZelal YılmazMoreen Mikhael YousufBahar ÖzcanFatma AltınmakasNurhan ErkanHatice ÇetinbaşGönül GökçeSevil ArslanZehra ErdemIrmak KravishviliMelahat AyhanYasemin TüfekEmine YıldırımPervin YıldırımŞükran TaşinenMeryem SıdoLemia ZaitarÖzlem ÖzenÖzlem PirdalHafize F.Gülistan ÖzcanUlviye H.Fatma D.Elif A.Dursiye SağlamZeliha ArmağanŞeyma YıldızFatma TümenMesrure GemirciAlev ErginŞehriban ÇatıMelike DemirokFüsun AkırmakTuğçe DemiryaranManar AlahmadIrma K.

Yetmedi, vücudumdaki kemikler anıttaki yitmiş gitmiş isimlere yetişmedi. * orjinal adı “Im Westen nichts Neues” olan Erich Maria Remarque romanı (vikipedi)
** tom waits – “misery is the river of the world
*** jim morrison, doors – “The Wasp (Texas Radio And The Big Beat)”
**** janis joplin – “ball and chain
***** İsimler, şiddetten ölen kadınlar için dijital bir anıt olan http://anitsayac.com dan alınmıştır.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 5 / 5. Oylama sayısı: 5

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir