S.Volkan Gün’den Keyifli Bir inceleme: Heavy Metal Efsanesi Iron Maiden-5

Bunu Paylaşın

5. Lokomotif tekrar yolda

1994 yılı, Iron Maiden grubunun 20 yıllık müzik tarihlerinde bir ilki daha yaşayacakları yıldır. Grup ilki 1990 yılında verilmeye başlanan en iyi Heavy metal performansı dalında ilk defa aday gösterilir. Ödülü o yıl Ozzy Osbourne alacaktır. Bundan yollar sonra, El Dorado adlı parçalarıyla bu ödülü kazanmak için ise 17 yıl beklemeleri gerekecektir.

20 yıla sığan 1400 şov ve yaklaşık 20 milyon izleyici karşısında gösterilen performans sonrasında, İngiliz devi tarihinde ilk kez iki albüm arasında3 yıllık bir ara verir. Bunun başlıca sebebi grubun yeni vokalistini araması olur. Yüzlerce solist efsane grubun bir sonraki sahne lideri olmak için kayıt gönderir. Bunların arasından Maiden’in 90 yılındaki turnesi sırasında ön grup olarak çalmış Wolfsbane grubunun vokalisti Blaze Bayley’de vardır. Vokal stili farklı olduğu için seçilen Bayley ile şarkı yazılmaya başlanır. Her şey bitip yeni albüm müzik raflarını süslediğinde yıl 1995 olmuştur. Albüm The X Factor’dür. 

Yeni solistin tarzı hayranları ikiye böler. Ama kesin olan şey çoğunluğun kulağında Dickinson ve Iron Maiden müziğinin ayrılmaz bir ikili olduğu yönündedir.

Albümün en dikkat çeken yanı karanlık bir tarza sahip olmasıdır. Grup üyeleri bunun nedenini daha sonraları verdikleri röportajlarda şarkıları yazan Steve Harris’in geçirdiği boşanma süreci olarak ileri süreceklerdir. Albümün en önemli parçası 1993 Joel Schumacher yapımı olan ve başrolünü Michael Douglas’ın oynadığı Falling Down adlı filmden esinlenilerek yazılan Man On The Edge’dir.  Albüm yıllar sonra ilk defa kendi ülkesinde listelere 8 numaradan girecektir. Onuncu albümleri olan The X Factor yeni parlamaya başladıkları dönemde başarı olarak gördükleri 1 milyon barajını zorla geçerek 1,3 milyonluk satış rakamına ulaşır. Iron Maiden irtifa kaybetmeye başlamıştır. 2 yıl süren turnede daha küçük sahnelerde ve daha az gösterişli şovlar tercih eden grup, 1996 yılında ilk toplama albümleri olan 2 cd’lik Best Of The Beast’i yayınlar. Bu toplamada hiçbir resmi albümlerinde olmayan bir parça vardır. Adı Virus olan parçanın hedefinde Dickinson ve Smith sonrası Maiden’in bittiğini söyleyen eleştirmenler vardır.

Milenyum sonlarına yaklaşılmıştır ve Heavy Metal müziğin lokomotifi olan grup on birinci albümleri olan Virtual XI ile tekrar arz-ı endam eder. Ama albüm tam bir hayal kırıklığıdır. Vokalin kısıtlı kalması, parçaların Maiden’in en önemli özelliği olan gelişirken genişleyen ve melodik unsurları ve ritim değişikliklerini ustaca harmanlaması bu albümde çok düşük bir kalitede kalmıştır. Öyle ki albüm 1 milyonluk satışla tarihinin en düşük rakamını görür. Albüm kendi ülkesinde 16 numaraya kadar yükselebilir. Hayranları gruba çok net bir mesaj vermektedir.  Doğru formül ve doğru elemanlarla en büyük olduğunu defalarca kanıtlayan gruba başka bir denemeye girmemesi için adeta bir uyarı göndermektedir müzikseverler.

Albümde içerik olarak akılda en çok kalan parça Como Estais Amigos adlı parçadır. 1982 yılında Güney Atlantik’te, Arjantin’e çok yakın bir bölgede bulunan ve Birleşik Krallığa ait iki ada ile ilgili yaşanan 2 haftalık Falkland Savaşı’na ithafen yazılan bir parçadır.

Dünya turnesi başlar ve şaşalı şovlarla seyircinin gözü boyanacaktır. Menajerlik şirketi buna karar verir ancak 80 li yılların havasına bir türlü ulaşılamaz ve turne büyük bir hayal kırıklığı olur.

1999 yılının Ocak ayında beklenen olur ve Bayley ile yollar ayrılır. Bayley kötü bir vokalist değildir ancak içini doldurmak zorunda olduğu ayakkabılar çok büyüktür ve onlar Dickinson’a aittir.

Bayley ’in ses aralığı halefiyle ölçülemeyecek kadar kısıtlıdır ve konserlerde eski parçaları söylerken sesi çok zorlanır ve bazı konserler bu yüzden iptal olur.

Iron Maiden bir kez daha solist aramak durumunda kalmıştır. Grup seçenekleri düşünürken menajerleri Rod Smallwood grubun lideri ve kurucusu olan Steve Harris’i ikna eder ve Bruce Dickinson ile gruba tekrar katılması için konuşmalar başlar.

Blaze Bayley ’in gruptan ayrıldığı 1999 yılının Ocak ayı Bruce Dickinson ve Steve Harris arasında süren görüşmelere tanık olur. Sonunda Harris ikna olur ve Dickinson gruba geri döner. Dickinson’un perde arkasında, Adrian Smith’in de gruba tekrar dâhil olması konusunda bir yönlendirmesi olduğuna dair pek çok işaret vardır. Nitekim ikili el sıkıştıktan hemen sonra Smith telefonla aranır ve Iron Maiden tekrar eski efsane kadrosuna kavuşmuş olur

Adrian Smith’in yokluğunda alınan Janick Gers grupta kalır ve Iron Maiden artık 6 kişilik bir kadro ile müzik yolculuğuna devam edecektir. Yıllar sonra tekrar bir araya gelme süreci ile ilgili sorulduğunda Harris:’ Bruce ve onun yapabildiklerini zaten biliyorduk. Tekrar aramaya girmektense bildiğimiz biriyle çalışmak çok daha mantıklıydı. 11 yıl boyunca zaten profesyonelce birbirimizi idare etmişken düşündüm ve bununla ilgili bir sıkıntım yoktu’ diyerek o günleri anlatır. Dickinson ise müzikal kaygıları nedeniyle tekrar gruba dâhil olma konusunda iki kez düşündüğünü söyler.’ Sıradan bir albümle geri dönmek istemiyordum. Sanat eseri bir albüm olmalıydı’ diyen ünlü şarkıcı ve grup arkadaşları 2000 yılında Brave New World albümüyle geri döner.

Eski başarılara geri dönüşmüştür. Albüm İngiltere’de 7 numaraya ulaşır ve pek çok ülkede altın ve platin plak ödülü kazanır. On ikinci albüm beraberinde eski başarılı günlere ve başarılı bir Dünya turnesine neden olur. İki yıl süren turne 100 ün üzerinde konserle taçlanır. 33 ülkede boy gösteren grubun 2001 yılında Rock in Rio festivali kapsamında verdiği konsere 250.000 hayran tanıklık eder ve o gece kaydedilen parçalar hem CD olarak hem de DVD olarak piyasaya sürülür.

Iron Maiden eski gösterişli şovlarına geri dönmüştür ve Heavy metal dünyasına kralın kim olduğunu hatırlatmak ister gibi sahnede gerçek bir görsel şölen sunar.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 4 / 5. Oylama sayısı: 2

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir