Başat Bir Fantastik Eser Ve Onun İlk Tercüme Numunesi – Süleyman Volkan Gün’ün Çevirisiyle: Tigana 4

Bunu Paylaşın

Ve eğer bahse tutuşan bir adam olsaydı ki değildi, ruhunda bu kadar dikkatli bir Asoli varken, kendisini uzun yıllardır bu kadar rahatsız hissettiğini hatırlamadığına dair ortaya bir chiaro veya bir astin koyabilirdi. Aslında, gerçeği söylemek gerekirse, hiç büyümeyecekmiş gibi göründüğü zamanlarda beri….

Devin d‟Asoli’nin kendisine zalimce sorduğu soru, Astibar’da birinin bir içki alabilmek için ne yapması gerektiğiydi? Hem de festival arifesinde.

Sorun bu kadar asap bozucu olmasa gülünebilir olmasıydı. Ona bir kupa Senzio yeşil şarap servisi yapmayı reddeden ilk handa çabucak öğrendi ki bu kuru kıçlı, zevk öldüren Eanna rahiplerinin işiydi. Devin’in düşüncesine göre tanrıça daha iyi hizmetkârlar hak ediyordu.

Görünüşe göre bir yıl önce, Morian ve Adaon’ın din adamları ile aralarındaki bitmez tükenmez üstünlük yarışlarının ortasında, Eanna’nın rahipleri, Tiran’ın sembolik konseyini Astibar ‘ın gençleri arasında çok fazla ahlaksızlık olduğuna ve elbette daha önemlisi böyle bir iznin huzursuzluk doğurduğuna ikna etti. Ve aşikâr olan tavernaların ve khav odalarının buna sebep olduğuydu.

Alberico’nun, on yedi yaşından küçük hiçbir gencin Astibar’da içki satın alamayacağı bir yasayı ilan etmesi ve uygulamaya başlaması iki haftadan az sürmüştü.

Eanna’nın tozlu rahipleri ki, böyle adamlar hangi sofu tarzda kutlarlarsa kutlasınlar, her ikisi de daha karanlık tutkular ve kaçınılmaz olarak şarapla ilişkilendirilen Morian rahipleri ve tanrının zarif rahibeleri karşısındaki küçük zaferlerini kutladılar.

Taverna sahipleri sessizce mutsuzdalar( Astibar da yüksek sesle mutsuz olmak bir işe yaramazdı.) ama ticaretin kaybından dolayı değil de yasanın sinsice uygulanış şeklinden dolayı. İlan edilen yasa bir müşterinin yaşının tespit edilmesi sorumluluğunu her bir taverna, in veya khav odası sahibine veriyordu.

Aynı zamanda, her yerde rastlanabilen Barbadia’lı paralı askerler uğrayacak olsa ve olacaktı, keyfi olarak bu müşterilerden biri çok genç görünse… eee, bu bir tavernanın bir ay kapatılması ve taverna sahibinin aynı süre boyunca tutuklanması demekti.

Tüm bunlar Astibar’da ki onaltı yaşındakileri gerçekten talihsiz bir durumda bırakıyordu. Beraberinde ondokuz yaşında çocuksu görünümlü Asoli’den bir şarkıcı için giderek belirginleşmişti.

Tapınaklar sokağının batı kısmı boyunca özetle; üç kez dışarı çıkarıldıktan sonra, Devin en basit haliyle Moria’nın Sunağı yoluna doğru gitmeye tav olmuş, aşırı istekli gibi davranıp, kendine geçmiş birine yardımcı olmak amacıyla Senzia Yeşil’i vereceklerini ummuştu. Daha az mantıklı bir diğer seçenek olarak, Eanna’nın kubbeli sunağının bir camını kırarak, içerdeki topsuz! embesillerden herhangi birisi kendisini koşarak yakalayabilecek mi diye test etmeyi aklından geçirdi.

Böyle yapmamak için kendisini tuttu, bunun sebebi Names’in Eanna’sına duyduğu samimi bağlılığın yanı sıra, çok iri ve ağır silahlı olarak Astibar sokaklarında devriye gezen Barbadia’lı paralı askerlerin varlıklarının ezici farkındalığıydı. Elbette Barbadia’lılar Doğu Aya’nın her yerindeydiler, ama varlıkları başka hiçbir yerde, Alberico’nun kendisine üs olarak bellediği Astibar’da olduğu kadar rahatsızlık verecek şekilde belirgin değildi.

Sonunda, Devin kendisine ciddi bir inginlik diledi ve batıya, limana Tannery Meydanı’na doğru, talihsiz bir şekilde hala çalışan koku alma duyusunu takip ederek yola koyuldu.

Yazıyı beğendiniz mi?

Ortalama puan 0 / 5. Oylama sayısı: 0

Bunu oylayan ilk kişi olun

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Instagram

Cevap Yaz

Oturum aç:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir